Türkiye’yi duygulandıran fotoğrafın hikayesi!

Öğretmenler Günü’nde sosyal medyada paylaşılan minik öğrencilerin öğretmenlerine koşarak sarıldıkları anı ölümsüzleştiren bir fotoğraf hem Türkiye’yi duygulandırdı hem de paylaşım rekoru kırdı. Fotoğraf sosyal medyada ‘işte bu yüzden iyi ki öğretmenim’ denilerek binlerce kez paylaşıldı.

26 Kasım 2014 Vatan Gazetesi 6. sayfa
26 Kasım 2014 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

Öğretmenler Günü’nde sosyal medyada paylaşılan minik öğrencilerin öğretmenlerine koşarak sarıldıkları anı ölümsüzleştiren bir fotoğraf hem Türkiye’yi duygulandırdı hem de paylaşım rekoru kırdı. 24 Kasım günü sadece yayınlandığı iki hesapta 100 binden fazla kişinin beğendiği ve 15 bin kişinin paylaştığı fotoğraf, aslında geçtiğimiz Haziran’da Hakkari’de çekildi.

 

“Yurtdışında afişlere çıktı”
Bir çok kişinin duygu dolu ifadeler ve yaşlı gözlerle bahsettiği fotoğraftaki öğretmen Hakkari, Yüksekova Fatih Sultan Mehmet İlkokulu’nda görev yapan 24 yaşındaki Deniz Kılıç. VATAN’ın ulaştığı Deniz Kılıç şöyle konuştu: Geçtiğimiz Haziran’da okulların kapandığı hafta öğrencilerimle hatıra fotoğrafı çektirmek istedim. Arkadaşım olan Yüksekova Gündem internet sitesi muhabiri İshak Düzenci fotoğrafları çekmek için okula geldi. Ben de o sırada öğrencileri yanıma çağırdım. İletişimimiz çok iyi olduğu için çocuklar sevinçle bana doğru koştular. Arkadaşım da tam o anda bu fotoğrafı yakaladı. Facebook’a yükledikten sonra yavaş yavaş her yere ulaştı. Avusturya’daki amcam orada bir okulun tanıtım afişinde fotoğrafı gördüğünü söyledi. İnsanlar devamlı sosyal medyadan ulaşıp ‘işte bu yüzden iyi ki öğretmenim’ diyerek teşekkür ediyor.”

 

“Okulumuza yardım bekliyoruz”
Şanlıurfalı Deniz Kılıç atandığı ilk yer olan Yüksekova’ya kendi isteğiyle geldiğini belirtiyor: Yüksekova’yı kendim seçtim. Buradaki çocuklarında eğitime ihtiyacı var. Öğrencilerimle ilişkimiz çok iyi. 34 öğrencimin hepsini mezun edip okuduklarını görmek istiyorum. Bu fotoğraf bu kadar çok paylaşılıyorsa öğrencilerimize de bir yardımı olmalı. Burası zor bir yer. Çoğu zaman olaylar oluyor. Bizim okulumuz iki kez yakıldı. Okulu toparlamaya çalışıyoruz. Ne bilgisayarımız ne de projeksiyon makinemiz var. Okulda teknoloji adına sadece fotokopi makinesi bulunuyor. Fotoğrafı beğenen kişiler okulumuza yardım ederse çok seviniriz.”

 

Not: Haberin 26 Kasım 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/o-fotografin-hikayesi–700569-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.