‘Türk’e vuruyoruz’ Kremlin’de finalde!

Ermenice düzenlenen ilk uluslararası şarkı yarışması ‘Tsovits Tsov’da Türklere karşı nefret sözcükleri içeren Sevak Amroyan’a ait ‘Kardeşim ve ben’ isimli şarkı finale kaldı. Türkiye’deki Ermeni cemaatinin en önemli gazetesi Agos şarkının finale alınmasını sert sözlerle eleştirdi.

31 Ekim 2014 Vatan Gazetesi 5. sayfa
31 Ekim 2014 Vatan Gazetesi 5. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ

 

İlk uluslararası Ermenice şarkı yarışması ‘Tsovits Tsov’un (Denizden Denize) 23 Kasım’da Moskova’daki Kremlin Sarayı’nda düzenlenecek finaline kalan 14 parçadan biri olan Sevak Amroyan’a ait ‘Kardeşim ve ben’ isimli Türklere karşı nefret içeren sözleriyle dikkat çeken şarkı tepki topladı. Ermenilerin yaşadığı 12 ülkeden yapılan başvurularla ilk etapta 50 şarkı, jüri ve internet oylamasına katıldı. Yarışmada jüri üyesi olarak ABD’de yaşayan Türkiyeli Ermeni sanatçı Arto Tunçboyacıyan, Sibil, Fransa’da yaşan ünlü Ermeni şarkıcı Lena Chamamian, Ermenistan’da yaşayan müzisyenler Roland Gasparyan, Karnig Sarkissian, Robert Amirkhanyan görev aldı.

 

“Kardeşim ve ben Türk’e vuruyoruz”
Sevak Amroyan’ın ‘Axpers u es’ (Kardeşim ve ben) isimli şarkısı 4’üncü grupta birinci olarak finale kalan 14 şarkı arasında yer aldı. Şarkıda ‘Kanunsuz Türk Anavatana sahip çıkmış’, ‘Kardeşim ve ben Türk’e vuruyoruz. Şafak vakti Türkler içeri sızarken. Biz vurunca Dünya sarsıldı’ gibi Türklere karşı nefret içeren sözler yer alıyor. Ancak yarışmada finale kalan Ermeni ve Türk müzisyenlerden oluşan Fransız müzik grubu Colectif Medz Bazar ise ‘Aruir ar ariur’ (Yüzde yüz) adlı şarkısıyla Fransa’da yaşayan Ermeniler arasında ‘yüzde yüz Ermeni’ olmak için gerekli görülen özellikleri hicvediyor.

 

Türkiyeli grup finalde
Yarışmaya Türkiye’den katılan yine Ermeni ve Türk müzisyenlerden oluşan Vomank adlı grup ise Vantag isimli şarkılarıyla finale kalan 14 şarkı arasında yer aldı. 10 bin dolar ödüllü yarışmanın 23 Kasım’da Kremlin Sarayı’nda yapılacak finalinin bir çok ülkeden canlı yayınlanması bekleniyor.

 

“Bize eleştirmek, susmamak, kınamak düşüyor”
Sevak Amroyan’ın Türklere karşı nefret içeren şarkısının finale kalmasını Türkiye Ermeni cemaatinin önemli gazetesi Agos, sert sözlerle eleştirdi. Agos’ta Lola Sarı imzasıyla yayınlanan haberde, “Amroyan’ın şarkısı, milliyetçi, militarist ve şiddet göndermeli sözlerle dolu. ‘Türk’e karşı verilecek savaştan, dökülecek asil Ermeni kanından, bu savaşın kutsallığından ve türlü milliyetçi göndermelerden geçilmeyen şarkının bu tür bir yarışmada kendine nasıl yer bulduğu büyük bir merak konusu. Müziğin milliyetçiliğe kurban edilmesine Türkiye’de çokça alışığız; ancak aynı hastalıktan Ermenilerin de mustarip olduğunu görmek gerçekten üzücü. Bu durumda da bize, aynı şey Türkiye’de yaşanmış olsa yapacağımız şeyi yapmak düşüyor. Eleştirmek, susmamak, kınamak! Dileriz ki duyan olur” denildi.

 

Not: Haberin 31 Ekim 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-turk-e-vuruyoruz-kremlin-de-finalde-692362-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.