Türk askeri İdlib’in güneyine indi

Astana’da varılan uzlaşmayla Suriye’nin İdlib kentine giren Türk askeri, 3’üncü gözlem noktası için keşif faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda askeri bir heyetin şehir merkezinin güneyindeki Almastumah’ta eski bir askeri üssü incelediği iddia edildi.

31 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Astana mutabakatıyla İdlib’te gerginliği azaltma faaliyetine devam eden TSK’ya bağlı askeri bir heyetin şimdiye kadar konuşlanılan Afrin sınırındaki bölgeye yaklaşık 57 km uzaklıktaki Almastumah kasabasında görüldüğü iddia edildi. Bölgeden yayın yapan IUWM’nin iddiasına göre geçtiğimiz Cuma günü TSK’ya bağlı askeri bir heyet İdlib şehir merkezinin güneyinde yer alan ve merkeze 7 km uzaklıkta bulunan Almastumah’taki askeri kampta incelemeler yaptı.

Askeri kampta inceleme
Almastumah’taki askeri kamp savaş öncesi Baas rejimi tarafından kullanılıyordu. Savaşın başlangıcının ardından ise rejim güçleri askeri kampı bir süre muhalifleri sorgulama ve işkence amacıyla kullanıldığı insan hakları örgütleri tarafından rapor edilmişti. Bölgede muhaliflerin kontrolü sağlamasının ardından askeri kampın lojistik merkezi olarak kullanıldığı bildiriliyor.

TSK başarıyla konuşlandı
Uzmanlar TSK’nın Astana’da bölgede barışı sağlamak için yapılan görüşmelerin sonuçlarını uygulamak için Suriye’nin kuzeyinde yer alan İdlib’in dört önemli noktasında başarıyla konuşlandığını belirtiyor. Edinilen bilgilere göre TSK, şimdiye kadar terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin kontrolündeki Afrin sınırında yer alan Atme kasabası, Kah Köyü, İdlib kırsalında yer alan Salve ile Halep kırsalı olarak geçen ve bölgenin önemli yerleşim birimlerinden Daret İzza kasabasında konuşlandı.

Simon Kalesi’nde karakol
Bunlara ek olarak bölgenin yüksek noktaları olan Şeyh Bereket ve Şeyh Akil tepelerinde de TSK unsurları yer aldığı bildiriliyor. Bölgenin stratejik noktalarından Deyr Simon’da bulanan Simon Kalesi de Türk askerinin konuşlandığı noktalar arasında yer alıyor. Yaklaşık 80 askerlik TSK birliği Halep’in batısında yer alan Simon Kalesi’nde karakol oluşturdu. YPG’li teröristlerin bir kaç kilometre ötede nöbet tuttuğu Simon Kalesi bölgenin en önemli stratejik noktalarından biri olarak biliniyor.

TSK’dan yeni konvoy
Öte yandan TSK’nın İdlib’e yönelik askeri sevkiyatları da devam ediyor. Önceki gün Reyhanlı bölgesinden geçen yeni TSK konvoyunun Kefr Lusin kasabası ve sonrasında Daret İzza’da görüldü. Tank ve zırhlı araçların bulunduğu konvoyun Simon Kalesi’ne gittiği belirtiliyor. Uzmanlar konvoyun kurulacak üsler için lojistik desteği sağladığını belirtiyor.

NOT: Haberin 31 Ekim 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/turk-askeri-idlib-in-guneyine-indi-1114662-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.