TSK’yı Afrin’de ne bekliyor?

Güvenlik uzmanlarının analizine göre Afrin’de silahlı 8 bin YPG’li terörist bulunuyor. Örgüt içinde motosikletle gezilen tünellerin olduğu tahkimat hattı oluşturdu. Afrin’deki YPG’lilerin elinde ABD’nin verdiği Javelin, Milan ve TOW gibi füzeler ile rejimden ele geçirilen zırhlı araçlar ve eski tankların bulunduğu belirtiliyor.

18 Ocak 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

TSK’nın olası Afrin operasyonu sırasında bölgede ne gibi güçlüklerle, nasıl bir yapı ve hangi silahlarla karşılaşacağı tartışılıyor. Güvenlik ve terör uzmanları terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin Afrin’e özellikle son dönemde ABD’den aldıkları silahların sevkiyatını arttırdığını belirtiyor. TSK operasyon sırasında bölgede hem ABD tarafından eğitilmiş hem de PKK/YPG’nin kendi eğittiği teröristlerle karşılaşacak. Türkiye’deki meskun mahal operasyonlarında karşılaşılan mayınlı tuzaklar ve el yapımı patlayıcılar yine sahnede olacak.

“Javelin, Milan ve Rus tankları”
Bölgede son dönemde gelenlerle birlikte yaklaşık 8 bin silahlı teröristin bulunduğu ifade ediliyor. İngiliz yayın kuruluşu BBC, eline silah verilebilecek yaklaşık 25 bin kişi olduğunu belirtiyor. Vatan Gazetesi Yazarı ve terör uzmanı Ercan Çitlioğlu, “PKK/PYD’nin elinde ABD yapımı TOW-2, ABD’nin Türkiye’ye satmadığı Javelin, Milan, Rus yapımı ve rejimden elde ettiği Metis, SPG-9 antitank güdümlü füzeleri, ABD yapımı makineli tüfek monte edilmiş Hummer araçlar, az sayıda zırhlı personel taşıyıcı, rejimden elde ettiği Fransız yapımı 30’luk top taşıyan AMX-30 zırhlı/paletli küçük tank ile Rakka’da DEAŞ’tan ele geçirdiği sanılan Rus yapımı eski model T-55 ve T-58 birkaç tank bulunuyor” diyor.

Isı güdümlü uçaksavarlar
Öte yandan ABD’nin örgüte çok namlulu roket atarlar ve füze rampaları, 80 ve 120 mm’lik havanlar, MK19 bomba atar, M4 Cabrine ve M16 piyade tüfekleri, Humwee tipi askeri araçlar, Cougar tipi zırhlı personel taşıyıcılar, insansız hava gözlem araçları verdiği biliniyor. Amerika’nın terör örgütüne Türkiye’ye karşı kullanılmak üzere omuzdan atılan hava savunma füzelerinden verdiği de öne sürülüyor. Yakın dönemde ABD’nin Rimelan hava üssüne gönderdiği 40’a yakın ısı güdümlü uçaksavarın bir kısmı Afrin’e yollandığı belirtiliyor.

“Motosikletle gezilen tahkimat hattı”
Ercan Çitlioğlu örgütün savunma hattı oluşturduğunu vurguluyor: “YPG, Kandil’den gelen ve bir Avrupa ülkesine mensup mühendislerin yardımı ile Afrin’in kuzeyinde uzunluğu 20 kilometreyi bulan ve beton kulelerle takviye ettiği bir tahkimat hattı oluşturmuş durumda. İmotorsiklet ve triporterlerle dolaştıkları bu tahkimat hattını, yıldız biçiminde inşa ettikleri koruganlarla destekleyen bir savunma hattı da inşa ettiler.”

“Kandil’den 500 militan”
Örgütün Haseke, Rakka ve Deyrizor’daki saldırılarda kullandığı sözde özel kuvvetleri olan ‘HAT’ ve ‘YAT’ isimli güçleri de eğitimlerinin büyük bölümünü Afrin’de alıyor. Çitlioğlu, Afrin’e Kandil’den çatışma deneyimli militanların geldiğini belirtiyor: “YPG’nin, Kandil’den gelen çatışma deneyimli militan sayısı 500. ABD’li 5’nci gruba mensup askerlerce özellikle tanksavar eğitimi verilen 1000 civarında bir militan kadrosuna da sahip olan YPG’nin, Afrin’de daha çok iç güvenlik gücü olarak kullandığı eğitimsiz ve deneyimsiz ancak silahlı ve oldukça kalabalık bir milis grubu da bulunuyor.”

“Rus askerlerine dikkat”
Afrin’de TSK’nın karşısına çıkması muhtemel bir unsur ise bölgedeki Rus askerleri. Afrin’de YPG ile rejime ait bölge arasındaki sınır hattında Rus askeri polisleri görev yapıyor. DW’ye konuşan güvenlik analisti Metin Gürcan, Rusya’nın Afrin’in merkezinde devriye görevi yapan yaklaşık 200 ya da 300 kişilik bir askeri inzibat birliği olduğunu söylüyor. Rus askerleri çekilmedikçe Afrin’e operasyonu riskli bulan Gürcan, sahada bir Rus askerinin ölmesinin ciddi diplomatik krize dönüşeceğini söylüyor. Gürcan, Rusya’nın yeşil ışık yakması halinde bölgenin çok zorlanmadan Türkiye’nin kontrolüne geçeceğini belirtiyor. Ancak zırhlı birliklerin bölgede ilerleyebilmesi için yakın hava desteğinin şart olduğunu vurgulayarak, Afrin hava sahasının Türkiye’ye açılması gerektiğini belirtiyor.

18 Ocak 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

NOT: Haberin 18 Ocak 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/tsk-yi-ne-bekliyor–1135370-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.