TEOG puanını hatalı bulan öğrencinin dört günü kaldı!

TEOG sınavı sonuçları meb.gov.tr internet sitesindeki E-Okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden açıklandı. TEOG İkinci dönem sınavları 26-27 Nisan tarihlerinde yapılacak. Sınav sonuçlarına itiraz edecek öğrencilerin ise başvuru yapmak için 4 günü kaldı.

4 Ocak 2017 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 8. sınıf öğrencilerine yapılan TEOG sınav sonuçlarının 3 Ocak’ta yani beklenenden erken açıklanacağı müjdesini vermişti. 23-24 Kasım’da yapılan ve 1 milyon 190 bin 826 ortaokul son sınıf öğrencisinin katıldığı sonuçlar “E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi” üzerinden duyuruldu.

2. dönem sınavları Nisan’da
TEOG puanını öğrenen öğrenciler şimdi 2. dönem sınavlarına katılmak üzere hazırlıklarını yapacaklar. TEOG sınavlarının son ayağı ise 26-27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacak. Herhangi geçerli nedenden dolayı veya sağlık sorunu sebebiyle sınava katılamayan öğrenciler için düzenlenecek olan TEOG mazeret sınavları ise 20-21 Mayıs 2017’de gerçekleştirilecek.

5 gün içinde itiraz
Sınav sonucunda hata olduğunu düşünen adaylar sonuçlara itiraz edebilecek. İtirazlarla ilgili yapılması gerekenleri listeleyen MEB, sonuçlara yapılacak itirazların, sonuçların yayınlanma tarihi itibariyle en geç 5 gün içerisinde elektronik ortamlardan yapılması gerektiğini duyurdu. İtirazın gerçekleştirilmesinin ardından incelemenin başlatılması, T.C. Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası şubelerine “Kurumsal Tahsilat Programı” adıyla 20 TL’nin yatırılmasıyla gerçekleşecek.

Yerleştirme böyle yapılacak
MEB’in verdiği bilgiye göre öğrencilerin TEOG puanı tek puan türünde hesaplanıyor. LYS’den farklı yanlış cevaplar doğruyu götürmüyor. Öğrencilerin bugün açıklanan 1. dönem ile ağırlıklandırılmış puanı ile 2. dönem TEOG sınavlarından alacakları ağırlıklandırılmış puanların aritmatik ortalaması alınacak. Ayrıca 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

NOT: Haberin 4 Aralık 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/teog-puanini-hatali-bulan-ogrencinin-dort-gunu-kaldi-1024714-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.