Tehlikeli yakınlaşma!

Afrin’den sonra Tel Rifat’a ilerleyen TSK destekli ÖSO güçleri ile PKK/YPG’ye destek veren Esad’a bağlı milis güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor. Rejim bölgesine 7 km uzaklıkta gerçekleşen çatışmalarda aralarında Suriye Ordusu’ndan bir teğmen ile Rejim’in önemli milis yapılarından Zakaria Halil Tugayı komutanı Hantal Ebu Thaer öldü.

23 Mart 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin safhasının ardından Tel Rifat’a doğru ilerleyen TSK destekli ÖSO güçleri ile terör örgütü PKK/YPG’ye destek veren rejim milisleri karşı karşıya geliyor. Bu karşılaşmalar bir çok noktada çatışmaya dönüştü. Üç gün önce Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki Hammut Tepe Sınır Karakolu yakına düşen füze ve iki güç arasındaki çatışma haberlerini yorumlayan uzmanlar bölgedeki gerilimin giderek tırmandığını söylüyor.

YPG ve Rejim milisleriyle çatışma
Esad rejimine yakın yayın organları ile yerel kaynakların belirttiğine göre önceki gün yaşanan çatışmalarda ve TSK’ya ait savaş uçaklarının bombalamalarında 4’ü komutan düzeyinde en az 10 rejim milisi öldürüldü. Çatışmaların Rejim güçleri denetimindeki Nubl-Zehra bölgesine yaklaşık 7 km uzaklıktaki Kimar ve Barad köylerinde yaşandı. ÖSO güçleri burada PKK/YPG’liler ile Rejim bölgesinden gelen milislerle çatıştı. Bir süre devam eden çatışmaların ardından iddiaya göre havadan verilen desteğinin de etkisiyle iki köy akşam saatlerinde teslim alındı.

Milis komutanı öldü
Rejime yakın kaynaklardan gelen bilgiye göre çatışmalarda Beşar Esad’a önemli milis kuvvetlerinden olan Zakaria Halil Tugayı’nın komutanı Hantal Abu Thaer, fahri teğmen olarak geçen milis komutanları Hassan Halil ve Ali Hassan Halil ile Suriye Ordusu’nda görevli Teğmen Mustafa Derviş’in öldüğü öğrenildi. Çatışmalara 4 komutan dışında en az 6 milisin daha öldüğü ve toplam kaybın 10 kişi olduğu belirtiliyor.

ÖSO ile Rejim’in arası 3 km!
Uzmanlar Kimar ve Barad köylerinin doğusunda bulunan rejim bölgelerine yakınlığı açısından kritik önemde olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda rejim hatlarına kadar olan YPG kontrolündeki bölgeler de daha rahat gözlem altına alındı. Yerel kaynaklar TSK’ya ait savaş uçaklarının Tel Rifat’ta da YPG’ye ait hedefleri vurduğunu iddia ediyor. Afrin güneyinde YPG kontrolünde kalan köy sayısı 14’e düştüğü, güneydoğusunda ki Tel Rifat ve çevresinde 55 köyün ise YPG ve rejim destekli milislerin kontrolünde olduğu bildiriliyor. Yerel kaynaklar bölgede ilerleyen bazı ÖSO güçleri ile Nubl-Zehra bölgesindeki Rejim güçlerinin arasında 3 km mesafe kaldığını öne sürüyor.

NOT: Haberin 23 Mart 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/tehlikeli-yakinlasma–1152726-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.