Suriye’deki silahlar Türkiye’ye geliyor!

PKK ve IŞİD’li teröristlerde yakalanan yüksek teknolojili termal kameralar, örgütlerin yeni silahlara sahip olduğunu ortaya çıkardı. Güvenlik uzmanları operasyonlar genişledikçe Suriye’de kullanılan ve kent çatışması için dizayn edilen silahların Türkiye’ye geleceğini belirtiyor.

30 Mart 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa
30 Mart 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

PKK ve IŞİD’li teröristlerde ele geçirilen yüksek teknolojiye sahip termal gece görüş kameraları terör örgütlerinin elindeki silahlar konusunu yine gündemin ilk sıralarına taşıdı. Güvenlik analisti Metin Gürcan, Güneydoğu’da çatışmaların genişleme ve yayınlamasına bağlı olarak benzer silahları göreceğimizi belirtiyor.

“Gece çatışmalarında kullanılıyor”
VATAN’ın konuştuğu Metin Gürcan ele geçirilen malzemeleri şöyle yorumluyor: “Çin’den ya da Rusya’dan gelen sistemlere benziyor. Batılı güçler IŞİD’le mücadele kapsamında YPG’ye ve diğer muhaliflere malzeme veriyorlar. Genelde ABD ile batıda kullanılmayan ve NATO stok numarası içermeyen Çin ve Rus malları veriliyor. Gözetleme için kullanılan ısıya duyarlı bu termal kameralar, özellikle kent çatışmalarında geceleri şart olan ekipmanlardır.”

“Kent savaşına yönelik silahlar”
Metin Gürcan örgütlerin elinde kent çatışmalarına yönelik özel silahlar bulunduğunu belirtiyor: “YPG’lilerin elinde Heckler Koch ya da Amerikan M249 gibi yeni nesil kent çatışmaları için dizayn edilmiş, optik nişangahlı ve susturuculu makineli tüfekler görüyorum. Yaklaşık 800-1000 metreden çok isabetli ve sessizce atış yapabilirler. Şehir çatışmalarında akustik önemlidir. Ama silahlar susturuculu olduğu için patlama sesi çıkmıyor. Kent çatışmaları için dizayn edilmiş silah ve gece görüş sistemlerinin yavaş yavaş Türkiye’ye gelmesi çok endişe verici.”

“200 bin dolara ordu kurulur”
Savaşın kendi ekonomisini yarattığını belirten Gürcan, “Suriye’de silah kaçakçılığı borsası oluştu. Örgütler her silahı bulabiliyor. IŞİD, YPG, Nusra fark etmiyor parayı yüksek veren alıyor. Bölgede internet üstünden açıkça küçük silahtan çok roket atar, füze sistemleri ve namlulu tank kuleleri satılıyor. Cebine 150-200 bin dolar koyan çok rahat bir şekilde küçük bir orduyu donatacak malzemeyi Suriye’de satın alabilir” dedi.

Silah pazarı
El bombası: 75 dolar
Kalaşnikof: 600-700 dolar
Gece görüş dürbünü: 2 bin dolar
Kanas: 3-4 bin dolar
Susturuculu keskin nişancı tüfeği: 6-7 bin dolar
Milan Füzesi: 7 bin 500 dolar
Havan (4 mermili) 12 bin dolar
Termal kamera: 13 bin dolar
6’lı Katyuşa füze sistemi: 30-40 bin dolar.
T-72 tank kulesi (namlulu): 55 bin dolar

NOT: Haberin 30 Mart 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/suriye-deki-silahlar-turkiye-ye-geliyor–929600-gundem/) okunabilir,

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.