Suriye’de üs savaşı!

Suriye’deki askeri varlığını arttıran ABD’nin 9, Rusya’nın ise 6 askeri üssü bulunuyor. İki ülke de Ankara’nın tepkisine rağmen PKK’nın Suriye kolu YPG ile birlikte askeri üs kuruyor.

24 Mart 2017 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Her geçen gün Suriye’deki askeri varlığını arttıran ABD ve Rusya’nın ülkenin bir çok noktasında askeri üsleri bulunuyor. ABD Haseke’de (Rumeylan), Rusya ise Kamışlı’da terör örgütü PKK7nın Suriye kolu YPG ile birlikte üs kuruyor. İki üs bölgesinin birbirine uzaklığının sadece 80 km olduğu bildiriliyor. ABD’nin Suriye’de 9 üssü var. ABD üsleri, Kobani, Harapşık, Telabyad, Ayn-el İsa, Mebruka, Tel Baydar, Rumeylan, Hekli Ciblis bölgesinde yer alıyor. Kamışlı’daki üssün inşaası devam ediyor. Kobani’deki üsse ait piste nakliye uçaklarının inebildiği belirtiliyor.

Ruslara ait 6 üs
Rusya’nın Suriye’de kalıcı olan Tartus Deniz Üssü ve Himeymim Hava Üssü ile birlikte bilinen 6 askeri üssü var. Rus yönetimi üslerin bazılarını kamp ya da izleme merkezi olarak ifade ediyor. Ayrıca Rusya, Halep’in doğusundaki Kuveyris Havaalanı’na S-200, bazı noktalara S-300 ve Himeymem’deki askeri üsse S-400 füzelerini konuşlandırarak rejime güçlü bir hava savunma desteği sağlıyor. Rus Ordusu, Humus kenti yakınlarındaki El Şayrat Hava Üssü ile Palmira Hava Üssü’nde uçaklar ve helikopterler konuşlandırdı. Rus Ordusu’nun Türkiye sınırındaki Afrin’de ise YPG’lilerle birlikte kullandığı ‘ateşkes gözlem merkezi’ bulunuyor. Kamışlı üssü ise yalanlansa da Rus helikopterlerinin iniş ve kalkışları sık sık görüntüleniyor.

NOT: Haberin 24 Mart 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/suriye-de-us-savasi-1051259-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.