Suriye’de eğitim savaşları

Suriye’de cepheye gidecek gruplara verilen eğitimler sürüyor. ABD tarafından eğitilen YPG’li teröristler ellerine silah alırken, Türkiye’nin eğittiği ÖSO ile DEAŞ’tan temizlenen Cerablus ve Azez’de güvenliği sağlayacak polisler eğitimleri tamamlandıkça göreve başlıyor.

3 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suriye’de devam eden savaş için cepheye gidecek ya da halkın güvenliğini sağlayacak gruplara verilen eğitim faaliyetleri devam ediyor. Türkiye, Özgür Suriye Ordusu’na bağlı gruplar ile DEAŞ’tan temizlenen merkezlerde güvenliği sağlayacak yerel polis gücünü eğitiyor. Özellikle polis gücünün göreve başlaması bölgenin normalleşmesi yönünde atılan en önemli adım olarak görülüyor. Son olarak Azez’de eğitimi süren polis gücü kameralara takıldı.

Sızma eğitimi verildi

Öte yandan olası DEAŞ ve YPG saldırılarına karşı ÖSO’ya verilen eğitimler de devam ediyor. ÖSO içindeki bir  grup askeri eğitimlerini tamamladıktan sonra halkın güvenliği için cepheye gönderiliyor. Son olarak El Bab’ta sızma eğitimlerini tamamlayan 200’den fazla Şam Cephesi askeri mezun edildi. Mezuniyet törenine Türkiye’den PÖH (Polis Özel Harekat) yetkilileri de katıldı.

YPG’liler ABD gözetiminde

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin altında yapılanan Öz Savunma Güçleri (HXP) de Afrin’de ABD gözetiminde teröristleri eğitmeye devam ediyor. ABD’nin yaptığı silah yardımlarıyla büyüttüğü YPG’nin alt birimi HXP’nin eğitimini tamamlayan 765 yeni militanı geçtiğimiz gün Afrin’de düzenlenen ve PKK lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin asıldığı törende yemin etti. Yeni mezun edilen 765 teröristin bir kısmının Türkiye sınırındaki Afrin’de kalacağı, diğer kısmının ise Rakka operasyonu için Tabka civarına gönderileceği değerlendiriliyor.

NOT: Haberin 3 Ağustos 2017  tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/suriye-de-egitim-savaslari-1090210-dunya/) okunabilir

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.