Silahlı Predatörler masada!

ABD, IŞID’le mücadele kapsamında İncirlik’te konuşlu 5 Predatör İHA’dan ikisinin silahlandırılmasını teklif etti. Genelkurmay’ın olumlu görüş verdiği ‘silahlı İHA’ teklifi son karar için hükümete sunuldu.

30 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
30 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye, IŞİD’e karşı yapmayı planladığı Suriye Operasyonu kapsamında farklı seçenekleri değerlendiriyor. Bu seçenekler arasında ABD’den gelen bir teklif dikkat çekti. Edinilen bilgiye göre ABD, bir süredir gündemde tuttuğu İncirlik’te konuşlu 5 insansız hava aracı Predatör’den ikisinin silahlandırarak operasyon kapsamında kullanılmasını teklif etti. Bu öneriye sıcak yaklaşan Genelkurmay Başkanlığı’nın olumlu görüş verdiği öğrenildi. Ancak ABD’den gelen silahlı Predatör teklifi son kararın verilmesi için TSK tarafından hükümete sunuldu. Eğer hükümetten onay çıkarsa ‘Hellfire’ (Cehennem Ateşi) füzeleri takılan Predatörler keşif ve istihbarat amacı dışında, operasyonel olarak kullanılacak.

Suriye’de vuruldu
Türkiye’nin satın almak istediği Predatörlere ABD senatosu daha önce onay vermemişti. Ancak Türkiye’nin izin vermesiyle Kasım 2011’de 4 Predatör, anlık istihbarat paylaşımı şartıyla Amerika’nın İncirlik Üssü’ne getirildi. Gelen Predatörler sınır bölgesinde PKK ile Suriye’deki çatışmalara karşı keşif ve istihbarat amacıyla aktif olarak kullanıldı. Bu İHA’lardan biri 18 Eylül 2012’de PKK’ya karşı yapılan bir operasyonda ABD’deki üsle bağlantısı koptuğu için Hakkari sınırında düştü. Ancak PKK, Predatörü kendilerinin vurduğunu iddia etti. 17 Mart 2015’te ise İncirlik’ten havalanan bir başka Predatör, Esad’a bağlı Suriye Ordusu tarafından Lazkiye’nin kuzeyindeki Bin Hadi bölgesinde vuruldu. Düşen ve vurulan İHA’lardan silah çıkmadı.

İncirlik’ten kalkarak vuracak
Düşen İHA’lar nedeniyle geçtiğimiz Nisan’da Amerika’dan Adana’ya ‘US MQ-1’ modeli 3 Predatör daha gönderildi. Böylece Türkiye’deki Predatör sayısı beşe yükseldi. Eğer teklif kabul edilirse ABD ilk etapta 2 Predatörü silahlandıracak. Silahlandırılan İHA’lar operasyonel görevlerde İncirlik’ten kalkarak tespit edilen hedefleri vuracak. Türkiye’deki Predatörler ABD’li askerlerden oluşturulan yaklaşık 25-30 kişilik teknik destek birliği Adana’da bulunuyor. Türkiye-ABD ortak yönetiminde olan Predatörlerin uçuş güzergahı ve rotalarına Türkiye hava sahasını kullandığı için Türk yetkililer tarafından karar veriliyor.

ABD’deki üsten yönetiliyor
İncirlik’teki Predatörler, ABD’nin tüm dünyada kullandığı İHA’lar gibi binlerce kilometre uzaklıktaki New Mexico’da bulunan Holloman ve Nevada’daki Creech Hava Üssü’nde, özel eğitim almış pilotlar tarafından aynen bir bilgisayar oyunundaki gibi bir ekran ve bir joystik aracılığıyla yönetiliyor. Predatörler silahlandırılmaları halinde 500’er kiloluk 2 adet ‘Hellfire’ (Cehennem Ateşi) adı verilen füzesi taşıyor. Nokta hedefe karşı etkili olan ve ‘yırtıcı kuş’ olarak tanımlanan Predatörler, 30 saat havada kalabiliyor.

NOT: Haberin 30 Haziran 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-iha-larin-ikisini-silahlandirilalim–807343-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.