Silah yardımlı YPG küçük bir ordunun envanterine sahip

ABD’nin Rakka operasyonunu öne sürerek yaptığı silah yardımlarıyla PKK’nın Suriye kolu YPG küçük bir ordunun silah envanterine sahip oldu. Daha önce verilen IAG Guardian zırhlı araçlar ve Javelin füzesinin ardından, YPG’ye yeni verilen ABD üretimi 4×4 Cougar zırhlı personel taşıyıcı ile Fransız-Alman ortak üretimi MILAN anti tank füzesi bölgede görüntülendi.

27 Şubat 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

PKK’nın Suriye kolu olan YPG’ye verilen yeni ağır silahlar Türkiye’nin tepkisini çekiyor. Yapılan yardımlarla YPG küçük bir ordunun envanterine sahip oldu. ABD’nin Rakka operasyonu boyunca omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) ağır silah yardımı yapmaya devam edeceği belirtiliyor.

CENTCOM ziyaretinin ardından
Türkiye kamuoyu geçtiğimiz günlerde VATAN’ın haberleriyle ABD tarafından YPG’ye, IAG Guardian zırhlı personel taşıyıcı ve FGM-148 Javelin anti tank füzesi verildiğini öğrendi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Joseph Votel’in Suriye’ye gerçekleştirdiği gizli ziyaretin ardından YPG’ye verilen Fransız-Alman ortak yapımı MILAN anti tank füzesi ile ABD üretimi Cougar zırhlı personel taşıyıcı İngiliz Haber Ajansı Reuters tarafından bölgede görüntülendi. YPG’nin elinde Esad rejimi ve DEAŞ’tan ele geçirdiği tanklar da bulunuyor.

Güdümlü füzeyle vuruyor
Dünyanın bir çok ordusu tarafından kullanılan MILAN güdümlü anti tank füzesinin 2 km’ye kadar etkili menzili bulunuyor. Roket silahı terk ettikten sonra hedef yer değiştirse bile nişancı optik nişangahtan hedefi takip ettiği sürece roket silah sistemi tarafından yönlendirilerek yüzde 100’lük bir başarıyla hedefi imha ediyor. İngiltere, İspanya ve Hindistan tarafından lisansla üretilen MILAN tanksavar füzeleri araç üstüne de monte edilebiliyor. Reuters, MILAN füzesini hafta içi Deyr El Zor’da YPG’li operatörüyle görüntüledi. Bölgede daha öncede MILAN füzeleri görüntülenmişti.

300 saldırıda kimse ölmedi
ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Joseph Votel’in ziyaretinin ardından görüntülenen 12 kişilik 4×4 Cougar zırhlı personel taşıyıcı ABD şirketi Force Protection Inc firması tarafından üretiliyor. Balistik ve mayın korumalı olarak üretilen zırhlı araç, içindeki mürettebata hafif silah, kara mayını, küçük çaplı balistik ve EYP’li saldırılara karşı üst düzey koruma sağlıyor. ABD Savunma Sekreteri Robert Gates 2007’de Irak’ta görev yapan Cougar araçlarına düzenlenen 300’den fazla EYP’li saldırıda can kaybı yaşanmadığını açıklamıştı. Cougar’ın taretine hafif ve ağır makineli tüfek, 40mm bomba atar ve 50mm’lik top takılabiliyor.

‘Tank katili’
YPG’ye daha önce verilen sofistike silahlardan FGM-148 Javelin anti tank füzesi ‘tank katili’ olarak tanınıyor. TSK’nın envanterinde bulunmayan ve tek mermisi yaklaşık 100 bin dolar olan Javelin, hedefe lazerle kilitledikten sonra 150 metre yukarıya çıkıp yüksek irtifadan dalış yaparak tankları en savunmasız noktasından vuruyor. 2.5 km etkili menzile sahip Javelin füzeleri tank ve helikopterlere karşı en etkili sistemlerden biri olarak kabul ediliyor.

Kara mayınlarından koruyor
Geçtiğimiz günlerde iki parti halinde YPG’ye teslim edilen 4×4 yüksek korumalı IAG Guardian’lar Rakka’nın kuzeydoğusu’nda sık sık görülüyor. Aracın 360 derece dönen taretine makineli tüfek, füze ve bomba atar monte ediliyor. Yüksek balistik ve patlama direncine sahip zırhla donatılan aracın zemini kara mayınları ve EYP’lere karşı koruması için özel olarak tasarlandı.

“Muhaliflere verselerdi DEAŞ bitmişti”
ABD tarafından DSG’ye yapılan silah yardımı Türkiye tarafından devamlı eleştiriliyor. Ankara verilen silahların namlularının önümüzdeki süreçte Türkiye’ye döneceğini belirtiyor. ABD yönetimi ise yardımların Rakka operasyonu çerçevesinde DSG’ye yapıldığını söylüyor. Ancak bazı ABD’li komutanlar silahların PKK’nın eline geçebileceğini ifade etmişti. Önceki gün Varşova’da konuşan AB Bakanı Ömer Çelik, ABD başta olmak üzere uluslararası toplumun YPG’yi Suriye’deki tek ‘kara gücü’ olarak tanımlayıp silah desteğinde bulunmasının terörle mücadelede en önemli sorunlardan birini oluşturduğunu söyledi. Çelik, “YPG’ye verdikleri ağır silahları muhaliflere verselerdi DEAŞ sorunu kalmazdı” dedi.

“Sofistike silah becerileri artıyor”
Savunma analisti Metin Gürcan, daha önce VATAN’a yaptığı açıklamada YPG’nin ciddi anlamda anti tank yeteneği kazandığını söylemişti: “YPG’nin bu tip sofistike silahları kullanabilme becerisi kazanması ve askeri uzmanlığını arttırması çok tehlikeli. YPG elindeki füzelerin bir kısmını kullanıp, hepsini kullandım diyerek elinde kalanları saklayabilir. Bu füzeler de 3-5 yıl sonra karşımıza çıkabilir.” Gürcan geçtiğimiz günlerde Al Monitor’da yayınlanan yazısında YPG’de görüntülenen MİLAN füzelerini PKK’nın da kullandığına dikkat çekerek, “10 Nisan 2016’da Şırnak Uludere’de ve 26 Haziran 2016’da Şırnak’taki başka bir üs bölgesine yapılan atışlarda MILAN ATGM’nin kullanıldığı görülüyor” dedi.

27 Şubat 2017 Vatan Gazetesi 9. sayfa

NOT: Haberin 27 Şubat 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/silah-yardimli-ypg-kucuk-bir-ordunun-envanterine-sahip-1042809-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.