Rusların kör bombaları Suriye’de savaşçıdan çok sivil öldürdü!

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin raporuna göre Suriye’ye ‘teröristleri’ yok etmek için giden Rus uçaklarının iki ayda yaptığı hava saldırılarında ucuz diye kullandığı güdümsüz kör bombalar yüzünden 97’si çocuk, 69’u kadın toplam 403 sivil hayatını kaybetti. Buna karşılık aynı saldırılarda Nusra Cephesi, IŞİD ve diğer muhalif güçler adına savaşan 381 militan öldürüldü.

10 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa
10 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verilerine göre Suriye’ye ‘teröristleri’ yok etmek için gittiğini açıklayan Rusya, yaptığı hava saldırılarında savaşçıdan çok sivil öldürdü. Rus yetkililer daha önce Suriye’de rejime mensup askerler dışında savaşan tüm grupları terörist olarak gördüğünü ifade etmişti. SOHR verilerine göre Rus hava saldırılarının başladığı 30 Eylül’den bugüne kadar geçen iki aylık dönemde yapılan bombalamalarda 97’si çocuk, 69’u kadın toplam 403 sivil hayatını kaybetti. SOHR raporlarına göre Suriye’de göre uçuşu yapan Rus uçaklarının düzenlediği aynı hava saldırılarında IŞİD, Nusra Cephesi, Ahrar El Şam, Özgür Suriye Ordusu ve diğer muhalif güçler adına savaşan 381 militan öldürüldü. Rus uçakları bu sürede 141 sortide 472 hedefi vurdu.

ABD uçakları 250 sivili öldürdü
Öte yandan SOHR verilerine göre ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyonun Eylül 2014 ile Kasım 2015 arasındaki 14 aylık sürede düzenlediği hava saldırılarındaki sivil kayıp sayısı ise 250 oldu. Sivil kayıpların 66’sının 8 yaşının altında, 44’ünün ise 18 yaşının altında çocuklar olduğu rapor edildi. Buna karşılık koalisyonun Hama, Halep, Humus, Haseki, Rakka ve Deyrez Zor’da düzenlediği hava saldırılarında 3 bin 547 IŞİD militanı ile 136 Nusra Cephesi militanı öldürüldü. Koalisyon Kuvvetleri Kasım ayı ortasına kadar olan sürede toplamda 16 bin 75 hedefi vurarak kullanılamaz şekilde hasar verdi ya da tamamen yok etti.

“Ruslar ucuz kör bomba kullanıyor”
VATAN’a konuşan güvenlik uzmanı Metin Gürcan, Rus savaş uçaklarının yaptığı hava saldırılarında sivil kayıplarının yüksek olmasının nedeninin maliyetleri düşük tutmak için kullandığı parça tesirli, kör (güdümsüz) serbest düşüş bombaları olduğunu belirtti: “Rusya Suriye’deki yaşamın devam ettiği bölgeler yaptığı hava saldırılarında çoğunlukla maliyeti düşük, tanesi yaklaşık 25 bin dolar olan OFAB 250-270 güdümsüz ve parça tesirli serbest düşüş bombası ile yine aynı seriden OFAB 250-500, OFAB 100-120 güdümsüz serbest düşüş bombaları kullanıyor. Bu da sivil kayıpları ciddi oranda arttırıyor. Ruslar nadirende olsa hava saldırılarında GPS güdümlü KAB-500 bombalarını da kullanılıyor.”

ABD füzesinden altı kat daha ucuz”
Metin Gürcan, ABD Hava Kuvvetlerine ait uçakların ise güdümlü füzeler kullandığını söyledi: “ABD uçakları hava saldırılarında kara hedefleri üzerinde Rusların bombalarına yakın etkiye sahip havadan karaya atılan güdümlü füzeler AGM-114R Hellfire’ı kullanıyor. Rusya’nın hava saldırılarında en çok kullandığı OFAB 250-270, ABD’nin Suriye’deki hava saldırılarındaki ana mühimmatı olan AGM-114R Hellfire’in maliyetinin yaklaşık altıda birini buluyor. Dolayısıyla, sahada yakın bir etki sağlamalarına rağmen, Suriye’de yapılan bir Rus hava saldırısının bir ABD hava saldırısından altı kat daha ucuza mal oluyor.”

Kasım ayında 4 bin 182 kişi öldü
Beşar Esad denetimindeki rejime ait Suriye Ordusu bünyesindeki uçaklar ve helikopterlerin son 13 ayda yaptığı hava saldırılarında yaklaşık 7 bin sivil hayatını kaybetti. Ulaşılan bilgilere göre hayatını kaybeden 6 bin 889 sivilden 1436’sı çocuklar, 969’u ise kadınlar oldu. Aynı hava saldırılarında 35 binden fazla sivilin ise yaralandığı belirtiliyor. Öte yandan SOHR geçtiğimiz Kasım ayında 4 bin 182 kişi hayatını kaybettiğini açıkladı. Hayatını kaybedenler arasında 198’i çocuk, 116’sı kadın 1053 sivil bulunurken, geriye kalanların Suriye savaşan her gruptan savaşçılar olduğu belirtildi.

NOT: Haberin 10 Aralık 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/rusya-savascidan-cok-sivil-oldurdu–893012-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.