Ruslar Afrin’de, ABD’liler Derik’te turluyor!

ABD ve Rusya’nın PKK’nın Suriye kolu olan YPG’ye desteği artarak devam ediyor. ABD, Türkiye’nin bombaladığı Karaçok Dağı yakınındaki Derik’e yeni zırhlı araçlar ve asker gönderdi. Türkiye sınırındaki Afrin’de konuşlanan Ruslar ise bölgeye iki yeni üs kuracak.

3 Mayıs 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Geçtiğimiz Cuma gününden beri YPG mevzilerine giren ve YPG’lilerle devriye gezen ABD Ordusu’nun teröristlere desteği sürüyor. ABD Ordusu terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan YPG’nin hakim olduğu bölgelere zırhlı araç ve asker göndermeye devam ediyor. Son olarak önceki gün Türk jetlerinin bombaladığı Karaçok Dağı’nın bağlı olduğu Derik ilçesine ABD bayraklarını çekmiş ağır silahlara sahip zırhlı araçlar gönderildi. Zırhlı araçlara yine YPG’lilerin kullandığı pikaplar eşlik etti.

ABD askeri 11 noktada
Derik’in bağlı olduğu Nusaybin’in hemen karşısında kalan Kamışlı sokaklarında devriye gezen Amerikan askerlerine bölge halkı sevgi gösterilerinde bulundu. YPG’li teröristleri korumak için Türkiye sınırı ile YPG mevzilerine gelen ABD Ordusu’nun bölgede en az 11 noktada asker bulundurduğu belirtiliyor. Bölgede üsler inşa eden ABD askerleri TSK’nın hava harekatı sırasında öldürülen teröristlerin Derik’teki cenazelerine Amerikan bayrakları çekilmiş zırhlı araçlarla katılmıştı. Bölgede bilinen ABD üsleri Kobani, Harapşık, Telabyad, Ayn-el İsa, Mebruka, Tel Baydar, Rumeylan, Hekli Ciblis bölgesinde yer alıyor. Kamışlı’daki üssün inşaası devam ediyor. Kobani’deki üsse ait piste nakliye uçaklarının inebildiği belirtiliyor.

Ruslar iki üs daha kuruyor
Öte yandan Mart ayında Türkiye sınırındaki Afrin’de Kafr Janneh, Dayr Balut, Gazaviye ve Raju olmak üzere 5 noktaya asker konuşlandıran Rus Ordusu, bölgedeki asker sayısını ve bulunduğu noktaları artırıyor. Kafr Janneh’teki YPG’nin eğitim alanını üsse çeviren Rus Ordusu’nun bölgede iki üs daha kuracağı öğrenildi. YPG Komutanı Sipan Hemo da Afrin’de iki noktada daha Rus kuvvetlerinin konuşlandırılması için görüşmelerinin devam ettiğini açıkladı.

Rejim bayrağı asıyorlar
Önceki gün Afrin’e giden Rus konvoyunun bölgede kurulacak askeri üsler için hazırlık amaçlı gönderildiği belirtiliyor. Afrin’e giden Rus konvoyunun Kafr Janneh’e 10 km uzaklıkta Türkiye sınırına yakın bir noktada görüntülenmesiyle birlikte üslerden birinin sınır hattına inşa edileceği vurgulanıyor. YPG’lileri korumak adına yapılacak olan bu faaliyetlere Ankara sert tepki gösteriyor. Afrin’e geçen Rus askerlerinin Fırat Kalkanı bölgesinin sınırında bulunan Maraanaz, Ayn Daqnah ve Tall Jijan’a konuşlandığı bildiriliyor. Öte yandan Rusların gelmesiyle birlikte YPG’lerin bulunduğu bazı binalar ve üslere Suriye rejimine ait bayrakların asıldığı gözlendi.

NOT: Haberin 3 Mayıs 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/son-dakika-haberi-turkiye-hic-hoslanmayacak-ne-hikmetse–1063354-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.