Rus askerleri Afrin’de!

Afrin’de üs kurarak YPG’lilere eğitim vereceği iddiasını yalanlayan Rusya’nın askeri birliği Afrin’e geldi. Rus askeri birliği YPG’li teröristlerin eğitim gördüğü Kafr Janneh’teki üsse konuşlandı.

22 Mart 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin hakim olduğu Türkiye sınırındaki Afrin’e Rus askeri birliği konuşlandırıldı. Önceki gün İngiliz Reuters haber ajansı ve YPG sözcüsü Redur Halil, Rusya ile anlaştıklarını ve Rus askerlerinin YPG’lilere askeri eğitim vereceğini açıkladı. Ancak Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın Suriye’de terör örgütü YPG ile yeni bir ortak üs kuracağı iddiaları yalanlandı.

Üs değil gözlem merkezi!
Bakanlığın Rus haber ajansı TASS’da yer alan açıklamasında, “Rusya, Suriye’de yeni askeri üs kurmayı planlamıyor” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi gözlem merkezine ait bir biriminin “ihlalleri önlemek amacıyla” Afrin yakınlarında YPG/PKK ile Özgür Suriye Ordusu’nun temas hattına konuşlandırıldığı belirtildi.

Spetsnaz bölgede
Bu gelişmelerin ardından dün Rusya yönetimince görevlendirilen ilk Rus askeri birliği Afrin’e ulaştı. Rus askerlerini getiren konvoyda silah ve askeri malzemeler taşıyan kamyonlar ile Sovyet yapımı 11 kişilik BTR-80 zırhlı personel taşıyıcılar da yer aldı. Yerel kaynaklar Rus askeri birliğinde askeri polislerin yanı sıra, savaş bölgelerinde görev yapan ve ‘Spetsnaz’ olarak bilinen Rus özel kuvvetlerine mensup askerlerin de bulunduğunu iddia etti.

YPG ile aynı binada
Rus askeri birliği TSK destekli ÖSO birliklerinin kontrolü altında bulunan Azez’e yaklaşık 9 km. uzaklıktaki Kafr Janneh köyüne yerleşti. Rus askerleri Kafr Janneh köyünde YPG’nin askeri ve eğitim üssü olarak kullandığı bina ve alana konuşlandı. Afrin’e gönderilen birlikte kaç Rus askeri bulunduğu konusunda ise bilgi verilmedi.

“Rusya inandırıcı değil”
Gelişmeleri değerlendiren savunma uzmanları bölgeye YPG ile ÖSO arasındaki ihlalleri önlemek amacıyla geldiğini bildiren Rusların açıklamasını zayıf buluyor. DEAŞ bölgesinden oldukça uzak bir noktada bulunan Afrin’de eğitilecek YPG’li teröristlerin büyük ihtimalle Türkiye’ye karşı savaşacağını belirtiyor.

YPG’liler eğitilecek
Bölgede terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin altında yapılanan Afrin Öz Savunma Güçleri’ne (HXP) mensup teröristlere eğitim verileceği belirtiliyor. Uzmanlar terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri altında yemin törenleri düzenleyen HXP’nin, özellikle Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında açtığı koridorun doğusunda kalan ve YPG hakimiyetindeki Rojava ile bağlantısı kesilen Afrin’de eğitimli asker sayısını arttırmaya çalıştığını ifade ediyor.

NOT: Haberin 22 Mart 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/afrin-de-rus-muammasi–1050497-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.