Referandumda skandal harita!

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin yarın yapmayı planladığı referandum öncesinde asılan propaganda afişlerindeki sözde Kürdistan haritası gerçek niyeti ortaya koydu. PKK’nın yıllardır yayınladığı harita aynen kullanıldı. İran, Irak ve Suriye’nin bir kısmı ile Türkiye’nin 26 kenti haritada Kürdistan’ın parçası olarak gösterildi. Tepkiler üzerine IKBY yönetimi, “Haritaları biz değil bazı sorumsuz özel şirketler astı” dedi.

24 Eylül 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye, İran, Irak ve Suriye ile ABD’nin uyarılarına rağmen Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani tarafından yapılacak bağımsızlık referandumu için asılan afişler gerilim yarattı. Erbil’den Süleymaniye’ye Kuzey Irak kentlerinin merkezlerine, Erbil kalesine ve neredeyse tüm caddelere asılan ve üzerinde ‘Bağımsızlığa evet’ yazan propaganda afişlerindeki sözde Kürdistan haritası Barzani’ni asıl niyetini ortaya çıkardı. IKBY tarafından bastırılan afişlerde yıllardır PKK’nın yayın organlarında kullanılan harita yer aldı.

Dört ülkeden toprak
IKBY lideri Mesud Barzani’ni daha önce de dile getirdiği bağımsızlık ve büyük Kürdistan hayali referandumla birlikte tekrar gündeme geldi. Kuzey Irak’ın her tarafına asılan afişlerdeki haritada İran, Irak ve Suriye’nin bir kısmı ile Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Akdeniz ve İç Anadolu bölgesinde yer alan 26 kenti sözde Kürdistan haritasında yer alıyor.

Türkiye’nin üçte biri
Afişlerde yer alan ve Türkiye’nin yaklaşık üçte birini kapsayan haritada Güneydoğu Anadolu bölgesinden Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Mardin ve Siirt, Doğu Anadolu bölgesinden Ardahan, Kars, Iğdır, Erzurum, Ağrı, Van, Muş, Şırnak, Hakkari, Bitlis, Bingöl, Erzincan, Tunceli, Elazığ ve Malatya, Akdeniz bölgesinden Kahramanmaraş, Kilis ve Hatay, İç Anadolu bölgesinden ise Sivas’ın tamamı ya da bir kısmı fularlara, tişörtlere basılan, mitinglerde kullanılan ‘büyük Kürdistan’ toprakları arasında gösteriliyor.

Alfabede başlıyor
Öte yandan Irak Kürdistanı Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan ve ilkokul öğrencilerine okumayı öğreten alfabe kitabında da Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri öğrencilere sözde ‘Kürdistan’ topraklarına ait olarak öğretiliyor. Kitabın 57. sayfasında; Irak, İran, Suriye ve Türkiye’nin bazı bölgelerini kapsayan haritada Türkiye’nin Diyarbakır ve Şanlıurfa şehirleri özellikle belirtiliyor. Haritanın hemen altındaki ‘Vatan’ başlıklı metinde ise, “Vatanımız Kürdistan’dır. Kürdistan gözbebeğimizdir. Güzel vatan Kürdistan sevgiyle yaşasın. Bağımsızlık ve özgürlük, yaşasın, yaşasın, yaşasın” sözleri yer alıyor.

Rudaw da kullanıyor
Barzani ailesine ait olduğu iddia edilen IKBY’nin en etkili medya grubunun Rudaw televizyonu açıldığında 2013’ten beri hava durumu bültenlerinde aynı haritayı kullanarak, bu bölgedeki kentlerin sıcaklık bilgilerini veriyor. Rudaw geçtiğimiz günlere referandum sürecinin başında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda aynı haritanın üzerine Türkçe, ‘Kürdistan bölgesinde yapılacak bağımsızlık referandumunu destekliyorum/EVET’ yazınca tepki çekti. Rudaw bunun üzerine kısa bir süre sonra attığı tweeti sildi.

“Asıl niyet ortaya çıktı”
VATAN’a konuşan güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, “Afişlerde kullanılan haritayla asıl niyet ortaya çıkmış. Kim yaptıysa Türkiye’yi şimdiden bölmüş. Referandum pusulasında ‘Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve tartışmalı bölgeleri içerisine alan bir bağımsız Kürdistan kurulmasını istiyor musunuz?’ diye soruluyor. ‘Büyük Kürdistan’ın dayanak noktası bu referandum olacak. Barzani mesajı çok net vermiş. Neyle karşı karşıya olduğumuzu bilelim. Fotoğrafı ona göre okuyalım” dedi.

“PKK ile Barzani’nin Kürdistan’ı bir bütün”
Ahi Evran Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşad Zorlu ise, “Tarihsel süreç ve son dönemdeki taktiksel hamleler bir arada değerlendirildiğinde referandum, İran, Irak, Suriye ve Türkiye’nin güney bölgesini ilgilendiren bütünsel bir dönüşüm projesini içeriyor. PKK’nın da hedefi aynı bütünün parçaları. PKK, PYD/YPG ortaklığı ve Kuzey Irak bölgesi ideolojik bağlamda bütünleşme aşamasına çok yakın. Referandum bu ideolojik bütünlüğü sağlayacak bir hedeftir. Bu tip haritalar vasıtasıyla sadece Kuzey Irak’taki Kürt nüfusa değil bahsettiğimiz 4 ülkedeki bütün Kürtlere çağrı yapılıyor. Barzani son 20 gündür yaptığı konuşmalarda özellikle ‘Kürdistan coğrafyası’ tanımlamasına vurgu yapıyor. Bunun içinde Kerkük, Musul gibi kendilerine ait olmayan topraklar da var. Haritada Kürdistan coğrafyası olarak değerlendirilen kısım, PKK sözleşmesindeki ‘Kürdistan’ ile Barzani’nin kafasındaki ‘Kürdistan’ın bir bütün olduğunu net bir biçimde göstermektedir” diye konuştu.

IKBY’den açıklama geldi: “O haritaları biz asmadık”
IKBY hükümeti haritaların kendi bilgeleri dahilinde olmadığını, bazı özel şirketler tarafından kiralanan panolara asıldığını söyledi. AA muhabirine konuşan IKBY Dışilişkiler Dairesi Türkiye Masası Sorumlusu Dr. Abdusselam Stuni, “O haritaların hükümet ile bir alakası yok. Resmi olarak halkı bilgilendirmek için kullandığımız harita Irak’la sınırlıdır. Bazı özel şirketler sorumsuz bir şekilde davranıp asmış” dedi.

24 Eylül 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 24 Eylül 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kampanyada-skandal-harita–1104743-dunya/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.