Radikal muhalifler Soçi’ye direniyor

İdlib’deki terörist gruplar, silahsızlandırma bölgesi oluşturulması konusunda Soçi’de varılan mutabakatı riske sokuyor. Radikal 4 gruptan Hurras Ed Din, anlaşmayı tanımayacağını açıkladı. En büyük gruplardan HTŞ ise pazarlık peşinde…

26 Eylül 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suriye’de El Nusra Cephesi’nin El Kaide’den ayrılmasından sonra kurulan radikal muhalifler arasında yer alan Hurras Ed Din (Dinin Muhafızları) adlı grup, Türkiye ile Rusya’nın Soçi’deki zirvede yaptıkları İdlib anlaşmasını tanımayacaklarını açıkladı. El Kaide çizgisindeki küçük grupların bir araya gelmesiyle kurulan Hurras Ed Din, İdlib’in güney doğu kırsalında faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 1.000 kişilik silahlı militanı olduğu tahmin edilen grup, şimdiye kadar rejim unsurlarına karşı savaşıyordu.

Son tarih 15 Ekim
Öte yandan İdlib’in yüzde 60’ını kontrol eden El Nusra Cephesi’nin kolu Heyeti Tahriri Şam (HTŞ) ve Cisr eş Şuğur çevresinde bulunan Türkistan İslam Partisi (TİP) komutanları bireysel olarak Soçi Anlaşmasını tanımayacaklarını açıklıyor. HTŞ’nin Mısırlı komutanı Ebulyakathan el Mısri, önceki gün İdlib’de çatışmalara devam edileceği ve silahsızlandırılmış bölgeyi tanımadıklarını açıklamıştı. Ancak HTŞ hala anlaşmaya ilişkin resmi tavrını açıklamadı. Uzmanlar HTŞ’nin bu muğlak tavrının kategorik bir ret yerine pazarlık kapısı aralamaya yönelik refleks olarak değerlendiriyor. Türkiye ve Rusya arasındaki anlaşmaya göre, İdlib’de 15-20 kilometre derinliğindeki tampon bölgelerdeki silahlı örgütlerin 15 Ekim’e kadar ağır silahlarını teslim etmesi gerekiyor.

Mutabakata destek
Suriye’de muhaliflerin oluşturduğu en büyük askeri grup Ulusal Kurtuluş Cephesi ise İdlib mutabakatını desteklediklerini duyurmuştu. Grup, Esad rejiminin düşmesi hedefinden vazgeçmeyeceklerini ve bu yüzden silah bırakmayacağını açıkladı. Türkiye ile işbirliğini sürdüreceklerini açıklayan Ulusal Kurtuluş Cephesi yönetimi, Rusya, İran ve Esad rejiminin saldırılarına karşı teyakkuzda kalacaklarını bildirdi.

NOT: Haberin 26 Eylül 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/radikal-muhalifler-soci-ye-direniyor–1203552-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.