Predatörlerin üssü Göktürk’ün radarında!

TSK geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü görüntü elde eden ilk ve tek keşif-gözetleme uydusu Göktürk-2’nin çektiği 23 fotoğrafı sitesinde paylaştı. Görüntüler arasında New Mexico’da çölün ortasına kurulan radara yakalanmayan hayalet uçaklar ve Predator İHA’ların yönetildiği Holloman Hava Üssü’nün de yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafı bulunuyor.

10 Mart 2015 Vatan Gazetesi 16. sayfa
10 Mart 2015 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yönetilen Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü görüntü elde eden ilk ve tek keşif-gözetleme uydusu Göktürk-2’nin çektiği 23 fotoğraf geçtiğimiz günlerde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın sitesinde yayınlandı. Yayınlanan fotoğraflar arasında iki önemli ABD hava üssünün bulunması dikkat çekti. Göktürk-2’yi yöneten Ankara Ahlatlıbel’de konuşlu Keşif Uydu Tabur Komutanlığı tarafından paylaşılan fotoğraflarda dünyanın en büyük uçak mezarlığının bulunduğu Arizona’daki Davis Monthan ve New Mexico’daki Holloman Hava Kuvvetleri Üssü’nün fotoğrafı da bulunuyor.

Joystickle uçuruyorlar
Holloman Hava Kuvvetleri Üssü, Amerikan’ın dünyadaki gözü olan Predator ve Reaper olarak bilinen insansız hava araçlarının (İHA) yönetildiği merkez olarak biliniyor. Afganistan, Irak ve Suriye gibi savaş bölgelerinde kullanılan İHA’lar, bulundukları yerden binlerce kilometre uzaktaki üste özel eğitim almış pilotlar tarafından aynen bir bilgisayar oyunundaki gibi bir ekran ve bir joystik aracılığıyla yönetiliyor. Holloman aynı zamanda radara yakalanmadığı için ‘hayalet uçak’ olarak bilinen F-117 Nighthawk (Gece Şahini) uçaklarının da yönetildiği en önemli merkez olarak biliniyor. Holloman HKÜ’de uçaklar dışında İHA pilotları da yetiştiriliyor. Üste 120 Predator, 240 Reaper ekibi eğitim alıyor. İki kişiden oluşan İHA ekibindeki personelin biri uçağı uçuran ve silahı ateşleyen pilot. Diğeri ise öndeki kamerayı kullanan, görüntü okumayı bilen ve istihbarat analizi yapan sensör operatörü. Sensör operatörleri teknik çavuş olurken, İHA’nın komutası subay olan pilotta bulunuyor.

2.5 metre çözünürlükle çekildi
TSK’nın sitesinde şimdilik Göktürk-2’nin fırlatıldığı 2013’e ait fotoğraflar bulunuyor. Amerikan’nın bütün askeri stratejisini değiştiren yer olarak bilinen Hollaman Üssü’nün fotoğrafı 2.5 metre çözünürlükle çekilmiş. Üssün, Google ve Yandex aracılığıyla yayınlanan görüntülerinde ise Pentagon tarafından çeşitli oynamalar yapıldığı belirtiliyor. Ancak 685 km.lik bir irtifada bulunan ve yüksek yerlilik oranıyla üretilen Göktürk-2, saniyede 7.5 km.lik hızıyla bir günde dünyanın etrafında 14-15 kez dönüyor. Dünya’nın her yerinden görüntü alma ve iletişim konisi içinde aktarma kabiliyetine sahip olan Göktürk-2 uydusu, Türkiye’nin savunma, çevre-şehircilik, tarım ve ormancılık vb. alanlarda uydu görüntüsü ihtiyacını karşılıyor.

Çin’in fırlatma üssü de var
Keşif Uydu Komutanlığı’nın yayınladığı Göktürk-2 fotoğrafları arasında İstanbul, İstanbul Boğazı FSM Köprüsü, Ağrı Dağı, Atatürk Barajı, Çanakkale, Diyarbakır, Gaziantep, İzmir Körfezi, Kıbrıs’taki Beşparmak Dağları bulunuyor. Yurt dışından ise Cape Town, Doha, Dubai Palm Jabel Ali, Durat Al Bahreyn, Meksika’daki El Popo Volkanı, Abu Dhabi, Çin’deki Jiuquan Fırlatma Üssü, Kahire’deki piramitler, Rusya’daki Mirny Elmas Madeni, Pekin Havalimanı, Rio de Janeiro ve Seul’un görüntüleri yer alıyor.

NOT: Haberin 10 Mart 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/gokturk-gozuyle-abd-hava-ussu-748184-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.