PKK neden Dağlıca’yı seçti?

En çok saldırıya uğrayan ve çözüm sürecinde bile bir çok kez taciz ateşi altında kalan Dağlıca, PKK’nın Türkiye’ye sızmak için kullandığı en önemli noktalardan biri. Dağlıca’yı hedef yapan unsurlar ise bölgenin geçiş noktası olması ve TSK’nın buraya bir birlik kurarak denetimi sağlamak istemesi oldu.

8 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa
8 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Dağlıca’nın dağlık coğrafi yapısı nedeniyle askeri açıdan kontrol edilebilir alanların az olması, bu bölgeyi PKK saldırıları için açık alan haline getiriyor. PKK, askeri operasyonların yoğunlaştığı her dönemde Dağlıca’da pusu kurarak karşılık verdi. Çözüm sürecinde en çok saldırının yapıldığı bölge Dağlıca’ydı. PKK, Türkiye’ye giriş çıkışlar için bu bölgeyi kullanıyor. Dolayısıyla buradaki askeri üslerin varlığı en büyük tehdit. Hakkari-Yüksekova ile Hakkari-Şemdinli ve Dağlıca bölgesi arasındaki üçgen, PKK’nın Türkiye’ye sızması açısından hayati önemi sahip. Dağlıca bölgesi geçmişte kışın boşaltılıyor, baharla birlikte başka bölgelerden getirilen taburlarla korunuyordu. Genelkurmay aldığı bir kararla burada sabit bir hudut birliği kurarak, yüksek güvenlikli karakollar yaptı. TSK’nın bu hamlesi PKK’yı çok rahatsız etti.

Kandil’e 80 km uzaklıkta
Etrafı tamamen kayalık dağlarla çevrili olan Dağlıca bölgesi asıl olarak bu yüzden hedefte bulunuyor. Irak sınırındaki Hakkari-Yüksekova-Dağlıca, Hakkari-Şemdinli-Çukurca-Aktütün Karakolu hattı Hakkari çevresinde etkili olmak isteyen PKK için hayati öneme sahip. Kandil’deki kamplar Dağlıca’ya 80, Aktütün’e 50 kilometre uzaklıkta. Saldırının gerçekleştirildiği Doski Vadisi ise hemen karşı tarafında Kuzey Irak topraklarında Zap, Avaşin, Basyan ve Çarçella terör kamplarıyla çevrilmiş bulunuyor. Dağlıca Karakolu’nun mühimmat ve malzeme sevkiyatı ihtiyacı da büyümüştü. Ayrıca bazı askerlerin izine gidebilmesi ve izindeki askerlerin dönebilmesi için yaklaşık 1 aydır kapalı olan Dağlıca-Yüksekova yolunun açılması yani temizlenmesi gerekiyordu. PKK ise askerin mecburen kullanması gereken bu yola mayınlı tuzak kurdu.

NOT: 8 Eylül 2015 Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kalleslerden-cifte-pusu–861939-gundem/) okunabilir

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.