Peşmergeden ‘anayol’ önlemi!

Irak Ordusu’nun kendilerine saldırma olasılığına karşı IKBY Peşmergeleri Musul’a giden Erbil ve Duhok anayollarını kapattı. Eski ABD elçisi Halilzad, “Çatışma olasılığı var” derken Irak Başbakanı Bağdadi’den “Kürtlere savaş başlatmayacağız” açıklaması geldi.

13 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) yaptığı ‘bağımsızlık referandumu’nun ardından hareketlilik sürüyor. Önceki gün açıklama yapan IKBY Güvenlik Konseyi, Irak merkezi hükümetinin Kerkük’ün güney ve batısıyla Musul’un kuzeyinden saldırıya geçeceğine ilişkin mesajlar aldığını kaydetmişti. Ancak, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve Bağdat’ın sözcüsü Sadi Hadisi, “Kerkük’e askeri saldırı” iddiasını yalanladı. Yerel kaynaklar ise iki tarafın birbirne yakın olduğu mevzilerde artan bir askeri hareketlilik olduğunu bildiriyor.

“Halka karşı kullanmayız”
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi dün iddiaların ardından “Orduyu halkımıza karşı kullanmayacağız ve Kürtlere karşı savaş başlatmayacağız” dedi. “Irak’ın birliğini korumak da görevimiz” diye ekleyen İbadi, tüm bunların da kendi sorumlulukları dahilinde bulunduğu ifade etti. ABD’nin eski Bağdat ve Kabil Büyükelçisi Zalmay Halilzad ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi suçladı. İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Irak’ta olduğunu söyleyen Halilzad, İranlı komutanın Kerkük’e saldırmak için Haşdi Şabi’yi teşvik ettiğini ileri sürdü. Bu nedenle Kerkük’te çatışma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Halilzad, “Irak ve Kürt güçleri arasında çatışma olasılığı gittikçe artıyor” dedi. ABD’nin bu duruma karşı sessiz kalmaması gerektiğini belirten Halilzad çatışmanın çıkmaması için Amerika’nın aktif olarak müdahil olması gerektiğini söyledi.

Sahada durum farklı
Öte yandan IKBY Başkanı Barzani de gece yarısı yaptığı açıklamada “Bu topran cezadan kaçınmak için, [Irak Başbakanı] Haydar İbadi’yi tekrar davet ediyoruz. Irak Anayasası çerçevesinde her türlü diyalog ve müzakereye hazırız” ifadelerini kullandı.Sahada ise IKBY’ye bağlı peşmergeler bahsedilen saldırı iddialarına karşı Musul’a giden iki ana yolu kapattı. Dün gece saatlerinde iş makineleri ile başlayan çalışmada Musul’a kuzeyden gelen Duhok yolu ile yine kentin güneydoğusundan ulaşımın sağlandığı Erbil ana yolu kullanılamaz hale getirildi. Ayrıca Duhok yolu üzerinde peşmergenin kontrolündeki bir çok güvenlik noktasına ise beton bloklar getirilerek araç geçişi engellendi. Önceki gün Irak Ordusu’na bağlı Haşdi Şabi güçlerinin de kendi kontrolleri altındaki yolları ulaşıma kapamasının ardından IKBY tarafından Musul ve Kerkük’e yakın bölgelere asker sevkiyatı ve silah yığınağı yapıldığı bildiriliyor.

‘Yolları tekrar açağız’
Barzani ailesine yakınlığıyla bilinen Rûdaw televizyonuna konuşan Hazır Cephesi Komutanı Arif Teyfur, “IKBY böglgesinden Musul’a giden iki yol var. biri Erbil’den biri Duhok’tan. İki yol da kapatıldı. Üstlerimizden emir bekliyoruz, ne zaman emir gelirse o zaman yolları açarız” dedi. Olası saldırılara karşı söz konusu yolları kapattıklarını söyleyen Teyfur, “Yolların açılması için çok talep var. Bugün tekrardan açılmasını öngörüyoruz” diye konuştu. Peşmerge Güçleri Birinci Destek Gücü Komutanlığı’nda yapılan açıklamada ise saldırıları karşı savaşılacağı duyuruldu: “Kimse topraklarımıza işgal amaçlı ayak basılmasını istemiyor. Olası bir durumda DEAŞ’ın başına getirdiğimiz felaketi onların da başına getiririz. Topraklarımızı işgal etmeye niyetli herkesin karşısında dururuz.”

Kerkük’e Haşdi Şabi yığınağı
Bağdat yönetiminin federal polis, anti-terör ve ordu birliklerinden oluşan çok sayıda silahlı gücü bölgeye yakın noktalara yönlendirdiği belirtiliyor. Kerkük’ün Havice ilçesinin alınması için yapılan Havice operasyonuna ordu ve polis birliklerinin yanı sıra Şii Haşdi Şabi güçleri de katılmıştı. Irak ordusuna bağlı Haşdi Şabi güçlerinin Kerkük’e askeri takviye olarak gönderildiği belirtiliyor.

NOT: Haberin 12 Ekim 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlana hali buradan (http://www.gazetevatan.com/pesmergeden-anayol-onlemi-1109971-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.