Ölümden kurtaran Türk doktora vefa

Beyoğlu’nda 19 Mart’ta yaşanan terör saldırısında ağır yaralanan İsrailli Yehudit Sarig, saldırıdan yedi ay sonra İstanbul’a geldi. Saldırıda yaralanan kızı Rotem ile İstanbul’a gelen Sarig, çok riskli bir ameliyatla hayatını kurtaran Prof. Dr. Alper Toker ile buluştu.

4 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 5. sayfa
4 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 5. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye yaklaşık 7 ay önce 19 Mart sabahı İstiklal Caddesi’nde üçü , biri İranlı 4 kişinin hayatını kaybettiği, biri çocuk 39 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısıyla uyandı. Saldırıda ağır yaralanan Yehudit Sarig, kızı Rotem Shvartz ile olaydan 7 ay sonra İstanbul’a gelerek kendisini kurtaran Prof. Dr. Alper Toker ile buluştu.

Travmayı yenmek için geldi
İsrail’de haftalarca uyutulan Yehudit Sarig ve kızı Rotem Shvartz, arka arkaya geçirdikleri ameliyatların sonrasında ayağa kalkıp seyahat edebilecek duruma geldi. İki hafta önce doktorunun da önerisiyle travma sonrası stres sendromunu aşmak için İstanbul’a geldi. Yehudit ve kızı Rotem, İstanbul’da saldırının yapıldığı İstiklal Caddesini de ziyaret etti.

Konferans iptal olunca…
Göğüs, kalp ve damar cerrahisi konusunda Türkiye’nin önde gelen uzmanlarından olan Prof. Dr. Alper Toker saldırının olduğu hafta sonu Antalya’da bir konferansta olacaktı. Ancak konferans yeri değişince Prof. Toker İstanbul’da kaldı. Saldırının ardından İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’ne çağrılan Prof. Toker, kalbi durup yeniden çalıştırılan Yehudit’i çok nadir yapılan bir ameliyatla kurtardı.

Çok riskli ameliyat
VATAN’a konuşan Alper Toker olayı şöyle anlattı: “Şarapnelle böyle bir yaralanmada hasta genelde olay yerinde ölür. Şarapnel hastanın boynunun sol tarafından girip göğsünün sağını parçalayarak dışarı çıkmıştı. Kalbin ve damarların ortasından geçerek soluk borusunu parçalamıştı. Hastanın ölmek üzere olduğunu söyleyerek rektör yardımcımızdan onay aldık. Ameliyatta hastanın nefes borusunun tam yarısını çıkardık. Kalan kısmını tekrar çalışır hale getirdik. Çok riskli bir durumdu. 2 ya da 3 milim daha üste girilseydi hasta yaşamazdı. Çok nadir yapılabilecek bir operasyon gerçekleştirdik.”

İsrailli cerrahlar övdü
Prof. Dr. Toker yaşananları şu şekilde anlattı: “Sadece bu hastayı almak için İsrail’den özel bir ekip geldi. Vermek istemedim ama İsrailli cerrah uçakta ameliyathaneleri olduğunu söyleyince izin verdim. Bu konularda çok tecrübeli olan bu ekip indiklerinde İsrail televizyonlarına, ‘Türkiye’deki doktor öyle bir ameliyat yapmış ki dünyanın başka bir yerinde kolay kolay yapılabilecek bir ameliyat değil’ deyince olay büyüdü.”

“Durumu çok iyi”
Prof. Dr. Toker, Yehudit Sarig’le buluşmalarını şöyle özetledi: “Yehudit’le buluşmamız çok güzel geçti. Bana M.Ö. 100. yılda Tel Aviv’de bulunan cerrahi aletlerinin bir replikasını hediye etti. Kendisini muayene ettim. Tüm filmleri ve raporlarını inceledim. Durumu çok iyi ve yeni bir müdahaleye gerek yok. Öğleden sonra da Yehudit ve kızıyla birlikte yemek yedik.”

4 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
4 Kasım 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 4 Kasım 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/olumden-kurtaran-turk-doktora-vefa-1003040-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.