Münbiç’e ABD bayraklı koruma!

TSK destekli ÖSO birliklerinin DEAŞ’tan El Bab’ı alarak YPG’nin bulunduğu Münbiç’e doğru ilerlemesi ABD’yi endişelendirdi. Münbiç kırsalındaki güvenlik noktalarına Amerikan birlikleri ve ABD bayrağı çekilmiş zırhlılar yerleştirildi.

1 Mart 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab’ı DEAŞ’tan temizleyerek şehir merkezine giren TSK destekli ÖSO birliklerinin YPG’nin hakim olduğu Münbiç’e doğru ilerlemesi ABD’yi endişelendirdi. Rakka operasyonu sürerken Türk askerinin YPG ile karşılaşmasını istemeyen Amerikan yönetiminin Münbiç kırsalına ABD Özel Kuvvetleri’ne mensup askerleri gönderdiği iddia edildi.

Check Point’te ABD bayrağı
Bölgeden gelen fotoğraflar iddiaları doğrular nitelikte görünüyor. İddiaya göre Münbiç yakınlarında bulunan güvenlik noktalarına (Check Point) Amerikan Özel Kuvvetleri’nin ABD bayrağı çekilmiş zırhlı Humvee ciplerle yerleştirildi. Pentagon, Suriye’de kaç ABD askeri bulunduğunu açıklamıyor. Ancak Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, geçtiğimiz günlerde Başkan Obama döneminde verilmiş olan 503 kişilik kara gücü gönderme yetkisinin değişmediğini ve ABD’nin bu sayıyı aşmadığını söyledi: “Orada kaç askerimizin bulunduğunu kamuya açıklamıyoruz ama en üst sınır olan 503 sayısını aşmadık.”

Votel söz verdi
Amerika’nın Sesi (VOA) ise zırhlı araçlar ve ağır silahların bulunduğu ABD birliğinin Münbiç’in kuzey ve batısına yarleştirildiğini duyurdu. Haberde Amerika’nın Münbiç’e yönelik olası bir operasyona karşı güçlerini Münbiç’in çevresine konuşlandırdığı ifade edilirken Kobani’yi ziyaret eden Joseph Votel’in yerel güçlere Münbiç’in koalisyonun koruması altında olduğunu ve koruma sözü verdiği belirtildi.

YPG’den çatışma hazırlığı
Öte yandan bölgedeki yerel kaynaklar YPG’nin de Kobani’den büyük bir gücü aynı bölgeye doğru kaydırdığını bildirdi. YPG’nin bölgede bulunan TSK ve ÖSO’ya karşı Kobani, Menbiç ve Afrin gibi merkezlerde çatışma hazırlığı yaptığı da iddia edildi.

“Türk askeriyle savaş emri aldık”
Washington Post Gazetesi geçtiğimiz günlerde YPG militanlarının DEAŞ’tan daha çok Türkiye’ye karşı savaşmak için yetiştirildiğini yazmıştı. Geçen hafta CENTCOM Komutanı Joseph Votel ile Amerika tarafından yerel kuvvetlerin eğitildiği bir üssü gezen ABD’nin ünlü dergisi Foreign Policy’nin (FP) yazarı Paul Mcleary, konuştuğu PYD’ye bağlı silahlı yapıdan Menbiç Askeri Meclisi militanlarının, Türkiye ile DEAŞ’ı aynı gördüğünü belirtti. Mcleary, FP’ye konuşan bir militanın “Türk askeri ve müttefiklerine karşı savaşmak için emir aldık” dediğini de yazdı.

Rejim tamponu!
Suriye’de Münbiç bölgesine ilerleyen rejim güçleri, ÖSO kontrolündeki Bab’ı güneyden kuşattı. Rejim güçleri, Bab’daki Fırat Kalkanı güçleri ile Rakka yönündeki DEAŞ teröristleri arasında tampon bölge kurdu.

Zırhlı sevkiyatı devam ediyor
ABD’den YPG’ye verilen Cougar zırhlı personel taşıyıcılar ile mühimmatların yeni partisi teslim edildi. Zırhlı araçlar önceki gün Kuzey Irak’taki Duhok şehrinin yakınında yer alan Irak Bölgesel Yönetimi’nin denetimi altındaki Semelka sınır kapısından YPG’nin hakim olduğu Suriye’nin Haseke şehrine geçirildi.

1 Mart 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

NOT: Haberin 1 Mart 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.ilkerakgungor.com/wp-admin/post.php?post=9661&action=edit) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.