Milli Eğitim’den Grange’a soruşturma!

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bir velinin şikayeti üzerine Sarıyer Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi’nde öğrencilere okutulan dünyaca ünlü polisiye yazarı Jean-Christophe Grange’ın ‘Leyleklerin uçuşu’ adlı romanına cinsellik ve müstehcenlik içerdiği gerekçesiyle soruşturma başlattı.

1 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 4. sayfa
1 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

Dünyaca ünlü polisiye yazarı ve yayınlanan her kitabı çok satanlar arasına giren Jean-Cristophe Grange’ın Leyleklerin Uçuşu adlı kitabı müstehcenlik içerdiği gerekçesiyle inceleme başlatıldı. Eğitim-Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Tosu’nun aktardığına göre ‘Leyleklerin uçuşu’ kitabı İstanbul Sarıyer’deki Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi’nde Edebiyat dersi zümre öğretmenleri tarafından okul açılışında öğrencilere okumayı sevdirmek için verilen kitaplar arasında bulunuyordu. Ancak çocuğunun kitabını inceleyen bir veli kitabın cinsellik, müstehcenlik ve argo ifadeler içerdiğini belirterek okul müdürü Hayati Başar’a sözlü şikayette bulundu.

 

İnceleme başlatıldı
Müdür Başar, bunun üzerine edebiyat zümre öğretmenlerinden kitapla ilgili bir rapor istedi. Hazırlanan raporda kitabın 3 yıldır okutulduğu ve cinsellik içermediği belirtildi. Ancak veli şikayetini okul yönetimine ve Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazılı bir dilekçeyle iletti. Olay İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yansıyınca edebiyat zümre öğretmenleriyle ilgili bir inceleme başlatıldı. Okula gönderilen 2 müfettiş öğrencilerle görüşerek kitapların temin yöntemi ve zorla mı aldırıldığı gibi konularda öğrencilerle görüştü.

 

Müfettişler okulda
Eğitim-Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Tosu, VATAN‘a şöyle konuştu: “Müfettişlerin öğrencilere sorduklarından anladığımız kadarıyla ilk etapta kitabın içeriğinden ziyade temin yöntemiyle ilgili araştırma yapıyorlar. Şu anda okulda müfettişlerin incelemesi devam ediyor. Tüm liselerde edebiyat öğretmenleri her dönem başında öğrenciye okuma sevgisini aşılamak ve geliştirmek için öğrencilerin seveceği çeşitli kitaplar verir ve bunlardan da sınavlarda sorular sorar. Ancak bir velinin çocukların gelişimi için uğraşan eğitimcilerin kararına bu kadar müdahil olması eğitime gelen sansürcü zihniyeti gösteriyor. 100 Temel Eser arasında bulunan binlerce çocuğun okuduğu ‘Şeker Portakalı’ kitabının başına da benzer bir olay gelmişti. Öğretmen arkadaşlarımıza karşı bir dava açılması, ceza verilmesi ya da kitabın toplatılması gibi bir durum oluşursa gereken hukuki tedbirleri alacağız.”

 

Elmas kaçakçılığı ve organ ticareti
Yazdığı kitaplar dizi ve filmlere çekilen Jean-Cristophe Grange’ın ‘Leyleklerin uçuşu’ romanı leylekler aracılığıyla yapılan elmas kaçakçılığı ve yaşa dışı organ nakillerini anlatıyor. Kitabın ana kahramanı Luis Antioche, her yıl geri dönerken yuvalarına dönmeyen leyleklerin göç yollarında yaşananları araştırıyor. Antioche yolculuğu sırasında yaşanılan cinayetler ve ailesinin gizem dolu tarihini aydınlatmaya çalışıyor.

 

Not: Haberin 1 Aralık 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/milli-egitim-leyleklerin-ucusu-na-sorusturma-acti–702115-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.