KKTC’de seçim anketi kavgası!

KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, partisini barajın altında gösteren araştırmacı Murat Gezici’nin iki yıl önce birinci göstermek için kendisinden 500 bin lira istediğini iddia etti. İftiraya uğradığını söyleyen Gezici, “Denktaş karşılaştığımızda ayakta duramayacak kadar sarhoştu” dedi. Dün devlet ajansı TAK’ın müdürü Neriman Saygılı beni tehdit etti diyerek Gezici hakkında suç duyurusunda bulundu. Gezici ise cevabı mahkemede vereceğini söyledi.

9 Aralık 2017 Vatan Gazetesi 19. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

KKTC’de koalisyon ortaklarının anlaşamaması nedeniyle 7 Ocak 2018’de yapılacak erken seçim öncesi anket tartışması yaşanıyor. Gezici Araştırma Şirketi’nin sahibi Murat Gezici, yayınladığı son ankette Serdar Denktaş’ın başkanı olduğu Demokrat Parti’nin (DP) baraj altında kaldığı açıkladı. Başbakan Yardımcısı ve KKTC Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise Murat Gezici’nin iki yıl önce DP’yi anketlerde birinci parti göstermek için kendisinden 500 bin TL istediğini iddia etti.

“Şarhoş olsam bile ayılırdım”
Denktaş’ın açıklamasına karşılık Murat Gezici, iki yıl önce bir otelin restoranında karşılaştığı Denktaş’ın konuşamayacak kadar sarhoş olduğunu iddia etti. Denktaş’tan para istemediğini, anket hakkında konuşma bile yapmadıklarını ifade etti. Gezici, Denktaş’ın iddiasının kanıtlayamaması halinde müfteri olduğunu söyledi. Serdar Denktaş bu açıklamalara, “Ben içkimi içer, bayramdan bayrama namazımı kılarım. 5 vakit namaz kılana da saygı duyarım. Ancak sarhoş bile olsam istediği parayı duyunca ayılırdım” diyerek cevap verdi.

“FETÖ’cülükle tehdit etti”
Tartışma sürerken dün yeni bir gelişme yaşandı. KKTC’nin resmi haber ajansı TAK’ın (Türk Ajansı Kıbrıs) müdürü Doç. Dr. Neriman Saygılı, Gezici’nin kendisini tehdit ettiğini söyleyerek suç duyurusunda bulundu. Polise ifade veren Saygılı açıklamasında, 6 Aralık’ta mesaj atan Gezici’nin kendisini yanlı ve yandaş yayın yapmak, kendisiyle ilgili iftira ve hakaret içeren açıklamalar yayınlamak ve kendi anket sonuçlarına yer vermemekle suçladığını belirtti. Ayrıca Gezici’nin sekreterini arayarak, “TAK’ın içinde çok sayıda FETÖ’cü olduğunu ve seçimlerden sonra hepsini temizleyeceğini” söylediğini iddia etti.

Gazeteler tepki gösterdi
Dün KKTC’deki gazetelerinin neredeyse tamamı ilk sayfalarında olaya yer verirken büyük kısmı Murat Gezici’ye tepki gösterdi. Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise Gezici Araştırma Şirketi’nin yayınlamış olduğu anketle Kıbrıs Türk halkı üzerinde algı operasyonu yapmaya çalıştığını ifade etti.

Gezici: “Hepsine dava açacağım”
VATAN’ın ulaştığı Murat Gezici ise 4 yıldır KKTC’de doğru tahmin yapan tek araştırma şirketi olduklarını vurgulayarak şöyle konuştu: “Serdar Denktaş beni iktidardaki UBP’nin yüzde 34,5, kendi partisi DP’nin ise yüzde 4,2 oy alarak baraj altında kalma ihtimalini açıklamamdan sonra suçladı. İki yıl önce bir otel restoranında karşılaştık. Kendisi içkiliydi ve 20-25 dakika konuştuk. Bir anket teklifimiz ya da kendisinin anket isteği olmadı. TAK’ın başına Serdar Denktaş tarafından atanan Neriman Saygılı doğru söylemiyor. Ben medeni bir şekilde anket sonuçlarımızı yıllardır yayınlamayıp, anket sonucuyla ilgili konuşan TKP Başkanı Mehmet bana iftira, küfür ve hakaret ettiği haberle ilgili aradım. Saygılı devlet ajansının kurallarını çiğneyerek, haber etiğine uymadığı için istifa etmelidir. UBP’nin yükseldiğini ve tek başına iktidar olacağını söylediğim için bana siyasi ve kamuoyu baskısı yapılıyor. Önümüzdeki hafta KKTC’ye gidiyorum tekrar anket yapacağım. Serdar Denktaş, TAK Müdürü Neriman Saygılı ve TKP Başkanı Mehmet Çakıcı hakkında dava açacağım.”

NOT: Haberin 9 Aralık 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kibris-ta-secim-anketi-kavgasi-1125159-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.