KKTC’de kürtajdan sonra kaçak sperm skandalı!

KKTC’ye Rum tarafından girmeye çalışan ingiliz uyruklu 41 yaşındaki Türk kadın, yanındaki 10 kiloluk taşıyıcı azot tankında bulunan kaçak spermle yakalandı.

19 Mart 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
19 Mart 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

KKTC’de yaşanan yasa dışı kürtaj olayının ardından bu kez kaçak sperm ithali skandalı patladı. Önceki gün saat 13.00 sularında Metehan Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye Rum plakalı bir araçla geçmeye çalışan kadın yanında taşıdığı 10 kiloluk tankta sperm bulunması üzerine gözaltına alındı.

Sınırı geçerken yakalandı
Londra’dan, Rum tarafındaki Larnaka Havaalanı’na inen K.C. isimli 41 yaşındaki kadın, beraberindeki spermi taşıdığı tankla kiraladığı Rum plakalı araç ile sınırı geçerken yakalandı. Sorgusunda İngiltere’nin Leeds şehrinden alınan spermin kendisi ve eşi için kullanılacağını belirten K.C. kaçakçılık suçlamasını kabul etmedi. Soruşturmayı derinleştiren polis, K.C.’nin beraberindeki spermi Magosa’daki UKCFA Tüp Bebek Merkezi’ne götürdüğünü tespit etti.

Merkeze teslim edildi
Edinilen bilgiye göre UKCFA Tüp Bebek Merkezi, Sağlık Bakanlığı’ndan ön izin alınmadan sperm ithali yapıldığını kabul ederken, olayın İngiltere’deki merkezle yaşanan iletişim kopukluğundan dolayı spermin erken gönderilmesinden kaynaklandığını savundu. Söz konusu hastanın raporlarının KKTC Sağlık Bakanlığı’na sunulmasıyla 10 kiloluk özel azot taşıma tankında bulunan spermin UKCFA Tüp Bebek Merkezi’ne teslim edildiği öğrenildi.

“Spermler erken geldi”
UKCFA Tüp Bebek Merkezi’nin yöneticisi Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “İngiliz uyruklu K.C., 7 Kasım 2014’te The Leeds Teachıng Hospıtal IVF Merkezinde cerrahi yöntemle sperm aldırarak uygun koşullarda saklamıştır. Aynı şahıs, bahsedilen spermlerini UKCFA Tüp Bebek Ltd’de kendisi ve eşi için yapılacak olan tüp bebek uygulamasında kullanılmak üzere KYNISI IVF kurye şirketi aracılığıyla yaklaşık 10 kiloluk özel taşıma tankı ile tarafımıza İngiltere’den getirmiştir. Spermin beklenenden önce Kıbrıs’a gelmesi nedeniyle tamamen yasal olan bu işlem için gerekli izin prosedüründe aksaklıklar yaşanmıştır. Konu 57/2014 sayılı İnsan, Hücre, Doku ve organ Nakli ile ilgili kurallar yasasına uygundur. Gerekli belgeler ilgili makamlara sunulup tamamen yasal olarak işlemler sonuçlandırılmıştır.”

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.