Kanada karabinasının Siirt’e yolculuğu: Irak’tan DEAŞ’a, DEAŞ’tan PKK’ya…

Siirt’te etkisiz hale getirilen PKK’lı teröristlerin üzerinde Kanada yapımı otomatik tüfek bulundu. Uzmanlar bölgede görülmeyen Kanada menşeili tüfeğin Irak’taki silah karaborsası sayesinde PKK’nın eline geçtiğini belirtiyor.

20 Nisan 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Siirt Jandarma Komutanlığı’nın Pervari ilçesinin Yazlıca (Herekol) Dağı’nda terör örgütü PKK’ya yönelik başlattığı hava destekli operasyonda 7 terörist etkisiz hale getirildi. Bölgedeki arama tarama faaliyetlerinde etkisiz hale getirilen teröristlere ait 4 kalaşnikof, iki M-16 piyade tüfeği, makineli tabanca, iki el yapımı patlayıcı düzeneği, el bombası, dürbün, iki şarjör ve iki şemsiye ele geçirildi.

Kanada menşeili tüfek
Yapılan aramalarda yakalanan M-16 piyade tüfeklerinin sözde yönetici konumundaki teröristler tarafından kullanıldığı bildiriliyor. Ancak ele geçirilen silahlardan biri diğerlerinden daha dikkat çekiciydi. Kanadalı silah üreticisi Northern Eastern Arms (NEA) adlı şirket tarafından üretilen otomatik savunma tüfeği ‘NEA15 7.5″ PWD-CSS’ görenleri de şaşırttı. Yivli namluya sahip, kısa ve hafif tüfek (Karabina) büyük ihtimalle ilk defa ele geçirildi.

2015’te peşmergeye sattılar
NEA adlı şirketin bölgedeki izi sürüldüğünde bu ilginç silahın nereden geldiğine dair bir fikir edinmek mümkün oluyor. NEA yetkilileri Haziran 2015’te Irak’ta müşterileri olan Peşmergeleri ziyaret etti. Hatta bu ziyaretten fotoğraflar şirketin sosyal medya hesaplarında yayınlandı. Sayısı açıklanmasa da bu ziyarette özellikle Barzani’nin peşmergelerine bu tüfeklerden satıldığı biliniyor.

Irak Özel Kuvvetleri kullanıyor
NEA yöneticileri Kasım 2016’da tekrar Irak’ta görüldü. Bu geziyi mercek altına alan Silahlanma Araştırma Servisi (ARES), bu kez Irak Özel Kuvvetleri ve peşmergeler ile Kuzey Iraklı yakın korumalara ‘NEA 7.5″ PWD-CSS’ tüfeklerinin satıldığını saptadı. ARES’in tespitlerine göre Siirt’te yakalanan tüfeklerin aynısı Irak Özel Kuvvetleri 1’inci Tugayı (ISOF 1) ve peşmerge tarafından kullanılıyor. ARES tüfeklerin 20 ve 30 mermilik değişik şarjörlerle kullanıldığını da saptadı.

Karaborsaya düştü
Peki Kanadalı menşeili bu tüfek PKK’nın eline nasıl geçti? İşte bu noktada bölgede çalışan savunma uzmanları ‘NEA 7.5″ PWD-CSS’ tüfeklerin bir kısmını DEAŞ’ın ele geçirdiğini belirtiyor. Ele geçirilen tüfekler kısa bir süre sonra karaborsaya düştü. Hafif ve etkili olması nedeniyle tercih edildi. Silahların karaborsada para ettiğini gören Irak’taki güvenlik güçlerinin savaş karmaşasından yararlanarak ellerindeki tüfekleri satmış olabileceği ihtimali de vurgulanıyor. Savunma uzmanları bu bilgilerin ışığında Kanadalı ‘NEA 7.5″ PWD-CSS’ tüfeklerinin PKK’nın eline Irak’ta karaborsadan geçmiş olduğunu belirtiyor.

Ağırlığı 2.7 kg
5.65 mm, 7.62 mm ile daha uzun menzil ve etki gösteren 300 AAC Blackout mühimmatlarla kullanılabilen NEA 7.5″ PWD-CSS tüfeklerin boş ağırlığı sadece 2.7 kg. Optik dürbünle kullanılabilen tüfeklere 20’li ve 30’lu polimer şarjörler uyuyor. Lazer hedef işaretçisi takılabilen ve namlusu 190 mm olan tüfeğin uzunluğu ise, sabit ve seyyar dipçikli modeline göre 538 mm ve 645 mm olarak değişiyor.

NOT: Haberin 20 Nisan 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/irak-tan-deas-a-deas-tan-pkk-ya-1159804-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.