‘Kaçın’ diyerek çok kişiyi kurtardı

Sultan Ahmet Meydanı’ndaki saldırıda hayatını kaybeden 8 Alman vatandaşının bulunduğu grup Türkiye’ye sadece iki günlük tur için gelmişti. Saldırganı gören rehber Sibel Şatıroğlu’nun Almanca, “Canlı bomba, kaçın” demesi saldırıda can kaybının artmamasını sağladı.

13 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa
13 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR – EMRE ESER / VATAN HABER MERKEZİ

Saldırıya hedef olan 33 kişilik turist kafilesi 11 Ocak akşamı Sabiha Gökçen Havalimanı’na 19.30’da inerek İstanbul’a geldi. İki günlük tur için İstanbul’a gelen kafile Galata’daki Manesol Butik Otel’e yerleşti. Akşam Galata’daki bir restorantta yemek yiyen grup geceyi otelde geçirdi. Sabah kahvaltı ettikten sonra 09.30’da otelden çıkan grup kendilerini Sultanahmet’e götürecek minibüse bindi. Görgü tanıkları minibüsün hareketinden yaklaşık 40 dakika sonra patlamanın geldiğini söyledi. Tura Turizm organizasyonuyla Türkiye’ye gelen kafilede, yara almadan saldırıyı atlatanların emniyet birimleri tarafından ifadesi alındı. Bu işlemler sırasında turistlerin çektikleri fotoğraflar ve video kayıtları da emniyet ekipleri tarafından incelemeye alındı.

Uyuya kalanlar kurtuldu
Tecrübeli rehber Sibel Şatıroğlu’nun gezdirdiği grup sabah 09:30’da otelden ayrıldı. Ancak 4 kişi uyanamadığı için Sultan Ahmet Meydanı’na gidecek otobüse yetişemedi. Daha sonra kafile meydana hareket etti. Gruptaki yaklaşık 13-14 kişi para çekmek için ayrıldı. Bu sırada Tura Turizm’in diğer grupları da meydana geldi ve yaklaşık 45 kişi Dikilitaş’ta bir araya gelmiş oldu.

Turistlerin çoğunu rehber kurtardı
Kafileye rehberlik yapan Sibel Şatıroğlu, patlamadan önce turistlere bilgi verebilmek için yüksekçe bir yer arıyordu. Görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre Şatıroğlu bu sırada ‘tık’ diye ses duydu. Ses dikkatini çektiği için o yöne baktığında grup içinde Türk vatandaşına benzeyen, temiz yüzlü, genç, modern giyimli, top sakallı, beyaz yüzlü ve şişkince bir mont giyen bir genç gördü. Saldırganın o sırada ikinci pimi de tetiklediğini fark eden Şatıroğlu, çevresindekilere Almanca ‘Canlı bomba, kaçın’ diye bağırdı. Şatıroğlu’nun bağırmasıyla bir çok kişi koşmaya başladı ve o anda patlama meydana geldi. Şatıroğlu’nun bu uyarısı sayesinde can kaybı daha az oldu. Patlamada hafif yaralanan Şatıroğlu, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Zorunlu olarak İstanbul’daymış
Hristiyan yardım kuruluşu olan Kurtuluş Ordusu isimli örgütünün Doğu Avrupa sorumluluklarından olan Norveçli Jostein Nielsen dizinin altına isabet eden bir bomba parçası ile yaralandı. Moldovya’da yaşayan Jostein Nielsen ve eşi Magna Voje Nielsen’in kötü hava şartları nedeniyle zorunlu olarak üç gündür İstanbul’da kalmak zorunda kaldıkları öğrenildi. Çiftin dün Ayasofya Müzesini gezmek üzere Sultanahmet Meydanı’na geldiği öğrenildi.

Ölenlerin çoğu Alman vatandaşı
Saldırıda hayatını kaybeden 8 kişinin Alman, bir kişinin ise Peru vatandaşı olduğu öğrenildi. Hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle: Karin Frankedütz, Elvira Angolamorianne, Rudigar Karl, Adolf Jürgen, Rudolf Krollmann, Hiltrud Krollmann, Gernoteike Mildner, Günther Höppner, Steffen Höppner, Rudiper Becker.

Yaralılar arasında evli bir çift de var
Saldırıda yaralanan Daniel Faltista, Gabriella Voigt, Ralf Madal, Marlina Madal, Birgitte Christianne Glaruis, Valte Kienast, Brigitte Kienast, Fritr Wilheim, Angelika Wilheim, Doris Mildren ve Fred Gentzler’in tedavileri çeşitli hastanelerde sürüyor. Bu kişilerden 9’unun Almanya, 1’inin Norveç ve 1’nin de Peru vatandaşı olduğu tespit edildi. Çapa’daki İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören Alman vatandaşı yaralılardan ikisinin evli olduğu öğrenildi.

NOT: Haberin 13 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/2-gunluk-tur-icin-gelmisler-904375-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.