Japonya da HDP dedi!

Gurbetçi oyları en çok AKP ve HDP’ye yaradı. Barajı aşması için HDP’ye uzak doğudan bile destek geldi. Yurt dışı oyları sayesinde Kocaeli’nde ikinci sıradaki MHP’li Lütfi Türkkan’ın vekil seçilemezken, HDP’li avukat Ali Haydar Konca meclise girdi.

10 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa
10 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Yurtdışı oyların seçime önemli bir katkı yapacağı 7 Haziran öncesi sık sık konuşuldu. Tüm liderler gurbetçilerin oyunu alabilmek için Türkiye dışındaki önemli duraklarda mitingler yaptı. 7 Haziran’da yurt dışında katılım yüzde 36.5’la rekor kırdı. Toplamda 1 milyon 56 bin seçmen kurulan sandıklara giderek oy kullandı. Bu da 46 milyon seçmenin sandığa gittiği seçime yaklaşık yüzde 2.5 oranında etki etti.

MHP barajı aşamadı
Seçim sonuçlarına bakıldığında ise tahmincilerin çok yanılmadığı ortaya çıktı. Yurtdışında birinci parti AKP olurken, HDP, CHP ve MHP bunu takip etti. AKP sandığa giden seçmenin neredeyse yarısının oyunu alarak yüzde 49.88 ile zirveye oturdu. Gurbette yaşayan Kürtlerin de etkisiyle HDP aldığı yüzde 20.29 ikinci, CHP yüzde 17.21’le üçüncü, MHP ise yüzde 9.25 oranında oyla dördüncü parti oldu.

Yurtdışı oylar vekil değiştirdi
Yurtdışı oyları özellikle Kocaeli’nde seçime direk olarak etki etti. Normalde MHP’nin eski milli futbolcu Saffet Sancaklı’nın ardından ikinci sıraya koyduğu Lütfi Türkkan ilk sonuçlara göre milletvekili seçildi. Ancak yurtdışı oylar eklenince MHP’nin oranı düştü ve HDP’li avukat Ali Haydar Konca meclise girdi. Böylece İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’dan sonra HDP batıda Kocaeli’nde de bir milletvekilliği kazanmış oldu. Ancak MHP, YSK’ya giderek sonuçlara itiraz etti.

Arap ülkelerinin tercihi AKP
AKP özellikle Avrupa’da Türklerin çok olduğu ülkeler ile Arap dünyasında öne çıktı. AKP, Almanya, Fransa, Belçika Hollanda, Danimarka, Avusturya Bosna Hersek, Avustralya, Norveç, Romanya, Gürcistan, İran, KKTC, Suudi Arabistan, Lübnan, Mısır, Sudan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Ürdün ve Cezayir’de birinci oldu.

Doğu Bloku’nda CHP
Gurbetçinin ikinci tercihi olan HDP, İngiltere, Yunanistan, İtalya, İsviçre, Kanada, Japonya, İsveç, Finlandiya, Polonya, Ukrayna ve Makedonya’da ipi önde göğüsledi. Özellikle eski ‘Doğu Bloku’ndaki seçmenin tercihi olan CHP, Amerika, Rusya, Çin, Azerbaycan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, İspanya, İrlanda, Güney Afrika ve Yeni Zelanda’da ilk parti oldu. MHP ise sadece Arnavutluk’ta lider parti olarak sandıktan çıktı.

NOT: Haberin 10 Haziran 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/japonya-da-hdp-dedi–800129-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.