İstanbul’da Rum bayrağı!

İstanbul’da düzenlenen Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda Türkiye’nin tanımadığı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bayrağının göndere çekilmesi tepki topladı. Atletizm Federasyonu Genel Sekreteri Fahrettin Yıldız, “Balkan Birliği’ne üye olup yarışmaya katılan ülkelerin bayrağını asmak ve ödülünü vermek zorundayız” dedi.

3 Mart 2016 Vatan Gazetesi 5. sayfa
3 Mart 2016 Vatan Gazetesi 5. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Geçtiğimiz Cumartesi günü Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından düzenlenen Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda Türkiye’nin tanımadığı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) bayrağının göndere çekilmesi hem Türkiye hem de KKTC’de tepki topladı.

Rum bayrağı tepkisi
İstanbul’da Aslı Çakır Alptekin Atletizm Salonu’nda 15 ülkeden 251 sporcunun katılımıyla yapılan organizasyonda, Türkiye’nin yanı sıra Kıbrıs Cumhuriyeti, Arnavutluk, Ermenistan, Hırvatistan, Karadağ, Moldova, Sırbistan, Gürcistan, Bosna Hersek, Romanya, Bulgaristan, Makedonya ve Yunanistan, Azerbaycan ve İsrail’den sporcular yarıştı. Toplam 24 branşta yarışların yapıldığı şampiyonaya Kıbrıslı Türkler katılamazken, 7 sporcu ile katılan GKRY’nin bayrağının göndere çekilmesi KKTC basını tarafından eleştirildi. Rum sporcular turnuvada iki altın ve iki gümüş madalya kazandı.

“Bayraklarını asmak zorundayız”
VATAN’a konuşan Atletizm Federasyonu Genel Sekreteri Fahrettin Yıldız, “GKRY ile karşılıklı olarak tüm yarışmalara katılıyoruz. KKTC’yi de geçen perşembe kendi düzenlediğimiz şampiyonaya dahil ettik. Balkan Birliği’ne üye olan GKRY’li sporcular Türkiye’ye gelip Kıbrıs adı altında yarışmalara katılıyorlar. 20 gün önce GKRY’deki Avrupa Karate Şampiyonası’nda 12 altın madalya aldık ve İstiklal Marşımız okundu. Balkan Birliği’ne üye olup yarışmaya katılan ülkelerin bayrağını asmak ve ödülünü vermek zorundayız” dedi.

NOT: Haberin 3 Mart 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/istanbul-da-rum-bayragi–920641-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.