İstanbul yine tıkandı!

Dün sabah İstanbul’a ani bastıran yağmur şehri felç etti. Rögarlar tıkandığı için 420 ev ve işyerini su bastı. Araçlar suda kalırken, şehrin ortasında mahsur kalan vatandaşları itfaiye kurtardı.

20 Temmuz 2014 - Vatan Gazetesi
20 Temmuz 2014 – Vatan Gazetesi

İstanbul yine tıkandı!

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ | 20 Temmuz 2014 Pazar – 2:30

Dün sabah İstanbul’a ani bastıran yağmur şehri felç etti. Rögarlar tıkandığı için 420 ev ve işyerini su bastı. Araçlar suda kalırken, şehrin ortasında mahsur kalan vatandaşları itfaiye kurtardı.

Dün güne sağanak yağışla uyanan İstanbul, bir saatlik yağmur sonrasında bir çok noktada su baskınlarına maruz kaldı. Özellikle şehir merkezinde Beşiktaş, Mecidiyeköy, Gümüşsuyu, Fulya’da yollar kapandı. Fulya, Gümüşsuyu ve Okmeydanı’nda sağanak yağış asfalt ve kaldırımları söktü. Piyalepaşa’da bir servis otobüsü içinde mahsur kalan 12 yolcuyu itfaiye araçları kurtardı. Yazlık kıyafetle yağmura yakalanan İstanbullular ise sırılsıklam oldu. Hafta sonu tatiline geldiği için trafik sıkıntısının yaşanmadığı İstanbul’da ana arterlerde de tıkanmalar yaşandı. Çengelköy, Kayaşehir, Bayrampaşa’da Forum İstanbul ve çevresi, Kağıthane, Şişli Bomonti, Okmeydanı’nda vatandaşlar derin suda kalan araçlarını terk etmek zorunda kaldı.

Denizle kara yine birleşti
Yağmurun yoğun etkilediği yerlerden biri de Üsküdar sahil yoluydu. Her yağışta kapanan yolda kara ve deniz daha önceki görüntülere benzer şekilde yine birleşti. Otomobillerle, deniz taşıtları aynı hizada yolculuk yaptı. Bölgedeki yaya ve araç trafiği felç oldu. Üsküdar’da bulunan vatandaşlar sel sularının yarattığı akıntıya birbirlerinin ellerini tutarak karşı koymaya çalıştı. Bir çok vatandaş paçalarını sıvayarak eline aldığı ayakkabılarla yalın ayak yürüdü.

Su havzalarına yağdı
İstanbul’un alarm veren barajlarının doluluk oranı ise yüzde 20.34’e düştü. İSKİ verilerine göre barajlarında yaklaşık 176 milyon 690 metreküp su bulunan İstanbul’un 63 günlük suyu kaldı. DHA’nın çektiği hava fotoğraflarında bazı barajlarda 100-150 metreye yakın çekilmeler olduğu gözlendi. İBB dünkü yağışların özellikle Terkos, Sazlıdere, Alibey, Elmalı ve Ömerli su toplama havzalarına ciddi yağış bıraktığını açıkladı. Sağanak yağmur bir saatte metrekareye Sazlıdere’de 70 Kg., Küçükçekmece’de 60 Kg., İkitelli’de 57 Kg., Beşiktaş’ta ise 46 Kg. yağış bıraktı.

Yağışlar sürecek
İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise yağmurun sabah 08.30 sıralarında Terkos Gölü üzerinde yerel ve ani olarak geliştiği ve hızla ilerleyerek tüm İstanbul’u etkisi altına aldığına dikkat çekildi. İBB açıklamasında alarm haline geçen belediye birimlerine bir saatte 420 su tahliyesi müracaatı geldiğini bildirdi. Tahliye çalışmalarına 55 motopomp, 28 vidanjör, 15 kanal açma aracı ile 200 personel katıldı.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.