İmam hatipler yine dolmadı!

Liselerde en çok boş kontenjan önceki dönemde olduğu gibi yine İmam Hatip liseleri ile Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde yer aldı. İstanbul’da boş kontenjanların yarısından fazlasını, İzmir’de ise yaklaşık üçte birini İmam Hatip liseleri oluşturdu.

26 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
26 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Liselere nakil uygulamasının birinci dönemin sonlamasıyla Türkiye genelinde 230 bin boş kontenjan olduğu ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı dün yeni nakil tercihi yapacaklar için okul okul boş kontenjanları açıkladı. İlk dönemin sonlanmasının ardından en çok boş kontenjan yine İmam Hatip Anadolu liseleri ile Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde bulunuyor. Fen ve Sosyal Bilimler ile Anadolu liselerinde ise neredeyse boş kontenjan kalmadı.

Tüm İstanbul’da 3 kişilik yer kaldı
İstanbul’da toplam 181 bin kontenjanın 14 bin 499’u hala boş. İstanbul’da ilk nakil döneminde açık liselerde bulunan yaklaşık 2 bin 500 öğrenci üst tercihlerine yerleşti. Fen ve Sosyal Bilimler liselerinde hiç boş kontenjan yok. Anadolu liseleri incelendiğinde ise tüm kentte Beykoz, Ümraniye ve Zeytinburnu’nda 1’er kişi olmak üzere toplam 3 boş kontenjan bulunuyor. Buna karşılık Çok Programlı liselerde 1.450, Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde 4 bin 283 boş kontenjan var. İstanbul’da boş kontenjanın yarısından fazlasını ise İmam Hatip Anadolu liseleri oluşturdu. İstanbul genelinde 8 bin 808 İmam Hatip lisesi kontenjanı boş bulunuyor.

Meslek liseleri dolmadı
Toplam kontenjanı 73 bin olan Ankara’da 9 bin 535 kontenjan hala boş bulunuyor. Fen ve Sosyal Bilimler liselerinde şehir dışındaki Nallıhan, Bala ve Şereflikoçhisar’da 4 kişilik yer var. Anadolu liselerindeki 66 boş kontenjanın 40’ı Nallıhan, 17’si Bala olmak üzere merkeze uzak ilçelerde bulunuyor. Çok Programlı liselerdeki boş kontenjan sayısı ise 1.383. Ama bunun 49’unu İmam Hatip programları oluşturuyor. Ankara’da genelde merkeze uzak ilçelerde bulunan Çok Programlı liselerden kontenjanının tamamını dolduran okul bulunmuyor. Mesleki ve Teknik liselerde ise 6 bin 656 kişilik boş yer var. İmam Hatip liselerinde hala 1.426 kişilik boş kontenjan bulunuyor. Başkent’te geçtiğimiz hafta açıkta bulunan yaklaşık bin öğrenci liselere nakil olabildi.

Boş kontenjanlar şehir dışında
Ege’nin en büyük kenti İzmir’in toplam 54 bin öğrenci kontenjanı bulunuyor. Geçen hafta 9 bin olan boş kontenjan sayısı ilk nakil döneminin ardından 8 bin 187’ye düştü. Fen ve Sosyal Bilimler liselerinde yer bulunmuyor. Anadolu liselerinde ise 166 kişilik yer kaldı. Ama bu boş yerlerin tamamına yakını Aliağa, Beydağı, Çeşme ve Tire gibi şehir dışındaki ilçelerde bulunuyor. Çok Programlı liseler de ise 1.643 kişilik boş yer var. Bu okullardan sadece 4’ü tüm kontenjanını doldurabildi. Mesleki ve Teknik liselerde ise 4 bin 59 öğrenci için hala boş yer var. İzmir’de bulunan 33 İmam Hatip lisesinden sadece 6’sı kontenjanını tamamını doldurabildi. Şehirdeki boş kontenjanın yaklaşık üçte birini İmam Hatip okulları oluşturuyor. İzmir’de 5 bin 236 olan toplam İmam Hatip kontenjanının yaklaşık yarısı dolarken, bu okullarda hala 2 bin 319 boş kontenjan bulunuyor.

691176

  NOT: Haberin 26 Ağustos 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/imam-hatipler-yine-dolmadi-857716-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.