İdlib’te ikinci gün: Kritik görüşme ve topçu ateşi!

TSK, İdlib’e giren ÖSO birliklerine yumuşatma ve ateş destek amacıyla Hatay’dan top atışı yaptı. İddialara göre Türk askeri heyeti çatışma yaşanmadan YPG sınırının bırakılması için Suriye’de Heyeti Tahrir-i Şam (HTŞ) ve diğer muhalif gruplar ile görüştü.

9 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suriye’de çatışmasızlık bölgesinin oluşturulması için başlatılan İdlib operasyonu ikinci gününde de sınırdaki hareketlilik sürüyor. ÖSO üyesi Hamza ve Semerkand Tugayları’na mensup 900 savaşçının önceki gün giriş yaptığı bölgede yaklaşık 3 kilometre ilerlediği belirtiliyor. TSK ise bu sabah Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü ve Oğulpınar karakollarından fırtına obüsleriyle 4 ya da 5 atış yaptı. Edinilen bilgiye göre topçu atışları ÖSO’ya ateş destek ve yumuşatma faaliyeti kapsamında yapıldı.

HTŞ’nin tepkisi ölçülüyor
Savunma kaynakları ilk başta az bir sayı olarak görülen 900 kişilik ÖSO birliği ile bölgeye girilmesiniyle Heyet Tahrir-i Şam’ın (HTŞ) tepkisini ölçülmeye çalışıldığını ifade ediyor. Rus medyası ise ÖSO’nun girdiği bölgenin güneyinde bulunan Kefer Selin ve Kefer Tekarim köylerinde HTŞ’li teröristlerle çatıştığını iddia etti. Russia Today ise Türk İHA’larının uçuşları yoğunlaştırdığı İdlib semalarında Rus uçakları da HTŞ’ye ait silah depolarını vurmak üzere havalandığını duyurdu.

Türk askeri hazır
Öte yandan İdlib’te görevlendirilecek 500 kişilik Türk askeri birliğinin intikale hazır bir şekilde beklediği biliniyor. Güvenlik faaliyetlerinin tamamlanmasıyla birlikte Türk askeri bölgeye intikal edecek. Astana’da varılan mutabakat çerçevesinde Suriye rejimi ve muhalefeti arasında ateşkesi gözlemleyecek Kayseri 1. Komando Tugayı’nda görevli 500 kişilik komando birliği, İdlib’te 6 ay boyunca 14 ayrı noktada görev yapacak. Türk askeri İdlib’in batısında, Rusya ise doğusunda yer alacak. Anlaşmaya göre garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran İdlib’teki çatışmasızlık bölgelerinde kurulacak gözlemci noktalarında ayrı ayrı 500’er asker bulunduracak.

Afrin sınırı için görüşme
Bölgede hareketlilik devam ederken dikkat çeken bir gelişme de yaşandı. İddialara göre dün sabah erken saatlerde üst düzey bir Türk askeri heyeti, bir kaç araçlık konvoy ile sınırdaki beton blokların arasından İdlib tarafına geçti. Konvoyun müzakere ve keşif amaçlı olduğu bildiriliyor. İddialar göre Reyhanlı üzerinden Atme’ye geçen heyet HTŞ ve diğer muhalif gruplar ile Afrin’deki PKK/YPG sınırını çatışma olmadan devralmayı görüştü.

HTŞ doğuya çekilecek
Anlaşma sağlanması durumunda terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin kontrol altında tuttuğu Afrin’in güney sınırını tamamen ÖSO birlikleri ve Türk askeri kontrol edecek. HTŞ ise Daret İzza kasabasının doğusuna çekilecek. Delegasyon heyetinin Atme üzerinden ilerleyerek Daret İzza civarında HTŞ yetkilileri ile görüştüğü ve buradan Afrin sınırına kadar giderek incelemeler yaptığı iddia edildi.

Ruslar da görüştü
Öte yandan Rus askeri yetkililerinin de İdlib de HTŞ yetkilileriyle görüştüğü görüntüler ortaya çıktı. Rus askeri heyeti yaklaşık iki hafta önce önce Humus’un kuzeyindeki Talbise kırsalında ateşkes ve çatışmasızlık bölgesi için HTŞ ile görüştü. Görüşmenin yapıldığı çadırın önünde Rus özel kuvvetlerine mensup askerler ile HTŞ mensupları güvenlik sağladı.

9 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 9 Ekim 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ikinci-gunde-kritik-gorusme-ve-topcu-atesi-1108791-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.