“İki kilogramlık bebeği bile aldılar, bu resmen cinayet”

KKTC Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu, “30 haftayı geçen yani 2 kilograma ulaşan bebekleri bile kürtajla aldılar. Bu resmen bir cinayet. Türkiye’de kürtajın zorlaştırıldığı 2012’den beri KKTC’de 500 kadar yaşa dışı kürtaj yapıldığını tahmin ediyoruz” dedi.

29 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
29 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

KKTC’yi sarsan yasa dışı kürtaj operasyonunda çember genişliyor. KKTC Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu, Türkiye’de kürtajın zorlaştırıldığı 2012’den beri adada 500’e yakın yasa dışı kürtaj yapıldığını söylüyor. VATAN’a konuşan Dr. Gardiyanoğlu, 30 haftayı geçen ve 2 kilograma ulaşan bebeklerin bile kürtajla alındığını anlatıyor. İşte Dr. Remzi Gardiyanoğlu’nun ağzından KKTC’deki kürtaj skandalı.

“Hastayı Türkiye’den KKTC’ye taşıyorlar”
“Türkiye’den buraya kürtaj olacak kişileri gönderen organizasyonlar var. Bunlardan biri internet üzerinden çalışan İstanbul Kürtaj Merkezi adlı bir site. Biz en son Aralık’ta burayla telefonda konuştuk. Bize Kıbrıs’taki bir merkezle anlaşmalı olduklarını, Türkiye’deki hastayı buraya nakledebileceklerini söylediler. Sadece kürtaj değil kızlık zarı dikimi, idrar kaçırma operasyonu gibi çeşitli yasa dışı işlemler için bir merkezle çalıştıklarını söylediler. Biz bu merkezin bulunabilmesi amacıyla 13 Aralık’ta Sağlık Bakanlığı’na iletilmesi için KKTC Tabipler Birliği’ne durumu bildirdik. Ancak Bakanlık bir işlem yapmadı.”

“500 yasa dışı kürtaj”
“Kıbrıs’ta Türkiye’de kürtajın zorlaştırıldığı 2012’den beri yasa dışı kürtaj yapılıyor. 2012 ve 2013’ten beri yaklaşık 500 kadar yasa dışı kürtaj yapıldığını tahmin ediyoruz. Şu anda sadece bir merkezde yaşananlar ortaya çıktı. Diğer merkezlerde durum ne bilinmiyor. Bunun muhatabı KKTC Sağlık Bakanlığı ama maalesef hiç bir bilgi yok. Bu yasa dışı kürtaj işlemlerinin 15 ile 20 bin lira arasında bir ücrete yapıldığı biliniyor.”

“Resmen cinayet”
“Bulunan 7 fetüsten biri 30 haftanın üzerinde. 10. haftadan itibaren bebek canlıdır ve kalbi atmaya başlar. 30 haftalık bir bebeği doğurttuğunuzda yaşıyor ve nefes alıyor. Yaklaşık olarak iki kilogram ağırlığa ulaşıyor. Bizlerin görevi bu bebeği hayatta tutmak. Siz doğurtmadan bu bebeği kürtajla alırsanız bu resmen cinayettir. Bir canlıyı öldürüyorsunuz. Tıp o kadar ilerledi ki 400-500 gramlık bebekler bile yaşatılabiliyor. Bu 7 fetüs büyük ihtimalle son 2-3 ayda kürtajla alınanlar. Bunlar ihbar edildiği için ortaya çıktı. Ancak 2012’de, 2013’de gömülenlerin ortaya çıkması çok zor. Çünkü bu cenin ya da fetüsler çoktan toprak oldu.”

“Bulunan fetüsler Türkiye’den”
“Tüm kadın doğum uzmanları kürtaj yapabiliyor. Ada’da kürtaj yapan 15-16 tane merkez var. Ancak kadın doğumcu sayısı çok daha fazla. Bu işi Kıbrıs boyutuyla düşünmek saflık olur. Biz de 1 ya da 2 kez bunu yapar üçüncüsünü yapamazlar. Ada küçük yer hemen duyulur. Bu iş tamamen Türkiye kaynaklı. Bulunan 7 fetüsün Kıbrıslı olma ihtimali neredeyse hiç yok. Ancak biz bunun arkasının geleceğini, ihbarların ve bulunacak fetüs sayısının artacağını düşünüyoruz.”

“Türkiye’de soruşturma başlatılmalı”
“KKTC’de bir bilgi sistemi yok. Türkiye’de SGK var. Tüm hamileler kayıtlı. Şimdi kayıt olup hem kürtaj hem de doğum yaptırmadan kaybolan kadınlar incelenmeli. Türkiye’de de soruşturma başlatılmalı. Yasa dışı kürtajı genelde Türkiye’den gelen doktorların yaptığını düşünüyoruz. Açıkçası Türkiye’de ne yapılamıyorsa KKTC’de hepsi yapılabiliyor.”

Hakim karşısına çıkacaklar
KKTC’de 4’ü doktor 8 kişinin tutuklu olduğu kürtaj çetesi operasyonunda soruşturmayı yürüten Girne Polis Müdürlüğü ilk etapta gömülü bulunan fetüslerin annelerini arıyor. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde yapılan otopsinin ardından fetüsler DNA testi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilecek. Öte yandan yasa dışı kürtaj iddiasıyla tutuklanan Girne’deki Ada Hospital’ın sahipleri Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, eşi Dr. Verda Özkent Tunçbilek, başhekim Dr. Fahri Karagözlü, ebe Ayşegül İşbilir, hemşire Taner Okburan, anestezi uzmanı Dr. Rasiha Serdaroğlu, hasta danışmanı Cemaliye Ölmez ve güvenlik görevlisi Aziz Dağgün bugün hakim karşısına çıkacak.

Cinayet davası açılabilir
KKTC yasalarına göre 10 haftayı geçen ve anne sağlığı için risk oluşturan raporlu kürtajlar dışındaki gebelikleri sonlandırmaya 3 ile 14 yıl arasında hapis cezası öngörülüyor. Ancak bebeklere otopsiyi yapan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Adli Tıp Uzmanı Dr. İdris Deniz’in ilk raporuna göre 30 haftayı geçen yaklaşık 8 aylık bebeğin akciğerlerinde hava tespit edildi. Bu da akıllara bebeğin doğduktan sonra öldürülmüş olabileceği ihtimalini getirdi. Söz konusu bebek cesedi ileri tetkikler için Türkiye’ye gönderilecek. Bebeğin solunum yaptıktan sonra öldüğünün tespit edilmesi halinde, dava cinayete dönüşecek.

Milletvekilinin eşi hastanede tutuluyor
Girne polisinin operasyonuyla tutuklanan hastanenin sahipleri Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, eşi Dr. Verda Özkent Tunçbilek dahil olaya karışan toplam 6 kişi cezaevine gönderildi. Ancak Başhekim Dr. Fahri Karagözlü ile UBP Milletvekili Ergün Serdaroğlu’nun eşi olan anestezi uzmanı Dr. Rasiha Serdaroğlu, sağlık sorunları nedeniyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde gözetim altında tutuluyor. Bu durum adada tepkilere neden oldu.

29 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
29 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 29 Şubat 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-iki-kilogramlik-bebegi-bile-aldilar-bu-resmen-cinayet–919507-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.