İdlib’de 4’üncü Türk gücü!

Geçen hafta bombalı araç saldırısına uğradığı için Türkiye’ye dönen TSK konvoyu, dün Suriye’ye girerek İdlib ile Halep arasında stratejik bir noktada bulunan El Eis kasabasına ulaştı. TSK, Astana anlaşması uyarınca İdlib gerginliği azaltma bölgesi sınırları içinde kalan El Eis tepesinde 4’üncü Gözlem Noktası’nı kuracak.

6 Şubat 2018 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suriye’deki İdlib bölgesinde Astana mutabakatı kapsamında görev yapan ve ateşkesin etkinliğinin artırılması ile çatışmaların sona erdirilmesi amacıyla bölgede olan TSK’ya ait konvoy, 4’üncü gözlem noktasını oluşturmak için dün sabah saatlerinde İdlib’in kuzeyinden Suriye’ye giriş yaptı. Edinilen bilgiye göre TSK, yeni gözlem noktasını İdlib gerginliği azaltma bölgesi sınırları içinde kalan El Eis tepesinde kuracak.

Konvoy El Eis’e vardı
Konvoyun nihai hedefi olan İdlib ile Halep’in arasındaki bölgede kalan ve oldukça stratejik bir noktada bulunan El Eis, Ebu el-Duhur üssünün yaklaşık 40 km kuzeyinde ve Halep’teki muhalifler ile ordu kontrol alanlarının kesişiminde bulunuyor. Yerel kaynaklar 29 Ocak’ta aynı noktaya intikal ederken bombalı araçla saldırılan ve Cilvegözü sınır geçiş noktasına çekilen konvoyun ardından oluşturulan yeni konvoyda 60’tan fazla araç bulunduğunu belirtiyor. Bölgeden yayın yapan Suriye Güven Ajansı (Thiqa), Baladi News ve Suriye Devrim Güçleri Medya Ofisi (RFS), konvoyun Kefr Lusin, Sarmada ve Atarib güzergahını takiben hedeflenen El Eis kasabasına vardığını duyurdu. Türk ordusunu gören bazı köylülerin kurban kestiği görüntülere yansıdı.

Malzeme sevkiyatı yapıldı
TSK’ya ait askeri konvoyda zırhlı personel taşıyıcılar, tank, kobra taktik tekerlekli araçlar, RPG tehdidine karşı kafes zırhla güçlendirilmiş zırhlı Kirpi araçlar, mayın dedektörleri, iş makineleri ve ambulans bulunuyor. Bölgeden bilgilendirmeler yapan RFS önceki gün yayınladığı bir video ile TSK’nın El Eis’e malzeme sevkiyatının daha önce başladığını duyurdu. RFS’nin yayınladığı video da El Eis tepesi olduğu sanılan yüksek noktaya çıkan TSK’ya ait konvoyda vinç ile modüler yapı sistemleri taşıyan kamyonlar dikkat çekti. Ayrıca kafes zırhlı Kirpi ve Kobra gibi araçlar ile askeri araç, gereç ve teçhizatlar taşıyan kamyonlar görüldü.

“12 gözlem noktası kuracağız”
İnsani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanmasına çalışan TSK, 13 Ekim 2017’de 1 Numaralı, 23 Ekim 2017’de 2 Numaralı, 19 Kasım 2017 tarihinde ise 3 Numaralı Gözlem Noktası’nı kurduğunu açıklamıştı. Suriye-Türkiye sınırı yakınındaki İdlib-Afrin hattında Salve köyü ile Samaan Kalesi yakınları ve Şeyh Akil Tepesi’nde TSK’nın gözlem noktaları bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde konuyu değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Bizim İdlib’te 12 tane gözlem noktası kurma kararımız, Afrin operasyonundan bağımsız olarak yaklaşık bir buçuk ay önce Astana Toplantıları’nda alınmış bir karardır. Şu anda bizim silahlı kuvvetlerimiz orada 3 tane gözlem noktasını kurdu” demişti.

NOT: Haberin 6 Şubat 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/idlib-de-4-uncu-turk-gucu–1140831-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.