Hasankeyf’i AİHM kurtaracak

AİHM, yapılacak baraj sonrası sular altında kalacak Hasankeyf davasını durumun acelesi nedeniyle ‘öncelikli dava’ olarak ele alınmasına karar verdi.

17 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
17 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Yapılacak baraj sonrası sular altında kalacak Türkiye’nin en önemli tarihi ve arkeolojik değerlerinden biri olan Hasankeyf ile ilgili AİHM’de açılan davada önemli bir karar çıktı. Durumun acele olduğunu gören AİHM, Hasankeyf davasının ‘öncelikli dava’ olarak ele alınmasına karar verdi.

“Baraj inşaatı devam ediyor”
Davayı açanlardan avukat Murat Cano, “İç hukuktaki gelişmeler, Hasankeyf’i kurtarmaya yetmedi. Barajın inşası devam ediyor. Bunun üzerine davanın öncelikli dava sayılmasını, AİHM’den talep ettik. AİHM, 19 Kasım 2015 tarihli yazı ile davayı öncelikli dava olarak değerlendirmeye karar verdiğini bildirdi. AİHM, konunun önemi ve ivediliğini dikkate alarak davaların ele alınış sıralarını tespit eder. Hasankeyf öncelikli dava olarak tespit edilmiş oldu. AİHM’in vereceği karar Hasankeyf’i kurtarabilir” dedi.

‘İstisnai kültür değeri’
Davacılardan Magma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek, “Hasankeyf ile insan hakları arasında bir ilişki kurarak bu davayı açmıştık. İnsan yalnızca bedensel işkenceye maruz kalmaz, kültürel işkenceyle de karşılaşabilir. İnsanın kültürel değerlerinin yok edilmesi de insan haklarına aykırı sayılmalıdır” diye konuştu. Hasankeyf, AİHM’deki dava dosyasında, ‘farklı zamanlarda farklı uygarlıkların ürettikleri 550 arkeolojik yerleşmeyi, ayrı ayrı ve fakat birbiriyle ilişkili olarak bir bütün halinde barındıran Türkiye’nin ve Akdeniz Kültür Havzası’nın istisnai kültür değerlerinden biri’ olarak tanımlanıyor.

NOT: Haberin 17 Aralık 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/hasankeyf-i-aihm-kurtaracak-895321-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.