Halep’in küçük sesi artık özgür!

Ateş altındaki Halep’in sesini dünyaya duyuran 7 yaşındaki Bana Alabed, Türkiye’nin çabalarıyla bölgeden çıkarıldı. Küçük Bana ve ailesi İdlib yakınlarındaki güvenli bir bölgeye götürüldü.

20 Aralık 2016 Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Ateş altındaki Halep’in sesini dünyaya duyuran 7 yaşındaki Bana Alabed ve ailesi, Türkiye’nin çabalarıyla bölgeden çıkarıldı. Kurtarılan isimler arasında yer alan Bana, annesi ve iki kardeşi güvenli bölgeye götürüldü. Şavaşta babasını kaybeden Bana, İngilizce öğretmeni annesi Fatma ile kardeşleri 5 yaşındaki Muhammed ve 3 yaşındaki Nur’la birlikte Doğu Halep’in Katırcılar Mahallesi’ndeki evlerinden Halep’te yaşananları Twitter aracılığıyla 3 aydır dünyaya duyuruyordu. İşte dakika dakika Bana’nın tahliyesi.

“Sevgili Erdoğan bizi kurtarın”
18 ARALIK
17.19: Bana Alabed İngilizce öğretmeni olan annesinin yönettiği Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan kendilerini kurtarması için yardım istedi: “Sevgili Recep Tayyip Erdoğan ve Mevlüt Çavuşoğlu, bu ateşkesi sürdürün ve bizi buradan çıkarın. Biz çok yorulduk.”
17.46: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Bana’ya İngilizce attığı mesajda, “Bölgede zorluklar var ancak bu bizi caydırmayacak kardeşim. Sizi ve binlerce kişiyi güvenli bir şekilde bölgeden çıkaracağız” diye yazdı.
18.15: Fua ve Halep’te karşılıklı olarak ilk olarak kısıtlı sayıda insanın tahliye için otobüslere bindirileceği duyuruldu.
22.30: Çoğunluğu Türkiye’den bölgeye ulaşan yardım ekipleri tahliyeler için sıfır noktasında beklemeye başladı.

‘Hoş geldin Bana’
19 ARALIK
00.50: Ağırlıklı olarak kadın ve çocuktan oluşan 500 kişilik ilk kafile Halep’in dışında Ramusen bölgesinde karşılandı.
10.25: İHH’nın Hatay Ofisi’nde görevli Burak Karacaoğlu, Bana Alabed ve ailesinin kurtarıldığını ‘hoş geldin’ dediği tweetle dünyaya duyurdu. İHH, Bana ve ailesine gerekli tüm acil yardım malzemelerini sağladı. Türkiye sınırındaki İdlib’in Raşidin bölgesine gelen Bana ve ailesi, akrabaları tarafından güvenli bölgeye götürüldü.

“Evimiz vuruldu enkazından çıktık”
Bana, tahliye edildikten sonra AA’ya konuştu ve “Orada hep bombardıman vardı. Evimiz vuruldu ve enkazın altından çıktık. Kimse bizimle ilgilenmiyordu” dedi.

“Bir gün mutlaka geri döneceğiz”
Bana’nın annesi Fatma Alabed de şunları söyledi: “Vatanımızı bıraktığımız için çok üzgünüz. Biz kendi toprağımızda özgürlük istiyorduk. Çocuklarımızın evlerinde, okullarında yetişmesini ve vatan sevgisini öğrenmelerini istiyorduk. Mecburen çıktığımız vatanımıza bir gün mutlaka döneceğiz. Beni takip eden herkese çok teşekkür ederim. Bu hesap, Halep’teki çocukların sesini dünyaya ulaştırmak için vesile oldu. Bu hesapta Halep’te durumu anlatmaya çalıştık. Rus uçaklarının okullarına ve evlerine saldırarak, çocukların dünyalarını nasıl yıktığını göstermeye çalıştık. Şükürler olsun ki mesajımız tüm dünyaya ulaştı.”

Türkiye’ye getiriliyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halep’teki katliamı dünyaya sosyal medya üzerinden duyuran 7 yaşındaki Bana Alabed’in toplam 19 kişiden oluşan ailesiyle birlikte Türkiye’ye getirileceğini açıkladı.

NOT: Haberin 20 Aralık 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/halep-in-kucuk-sesi-artik-ozgur–1019236-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.