Güvenlik güçlerinin ‘Sarsılmaz Kaleleri’

Kale Grubu’nun ürettiği piyade tüfeği KCR-556 ile Sarsılmaz Silah’ın geliştirdiği SAR 109T makineli tabanca jandarmadan emniyete kadar çeşitli güvenlik birimlerine teslim edildi. Meskun mahalde etkili silahlar özel operasyon birimleri tarafından kullanılıyor.

29 Nisan 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Savunma sanayinde başlayan yerli atağı Türk mühendisleri tarafından geliştirilen silahlarla büyüyor. TSK’ya teslimatları devam eden milli piyade tüfeği MPT-76 ve MPT-55’ten sonra güvenlik güçleri Türk firmalarının ürettiği silahları kullanmaya devam ediyor.

İlk kafile teslim edildi
MPT-76 üretimindeki yüklenicilerden biri olan savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren Kale Grubu’nun ürettiği 5.56 mm kalibrelik Kale KCR-556 tüfeği bir süredir Jandarma Genel Komutanlığı’na ait birimler tarafından test ediliyordu. Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve özel operasyon birimi olarak görev yapan Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) timlerinin denediği KCR-556’nın kabul testleri geçtiğimiz günlerde tamamlandı. VATAN’ın edindiği bilgiye göre jandarma ile birlikte TSK’ya da verilecek KCR-556 tüfeklerinin ilk kafilesinin teslimi de yapıldı.

Dakikada 950 mermi
Yakın muharebede etkili olacak KCR-556 piyade tüfeği aynı zamanda ASELSAN üretimi ‘Volkan 4x30i’ görüş sistemiyle de entegre olarak çalışıyor. Testler sırasında üzerinde Volkan görüş sistemi bulunan tüfeklerde kullanıldı. Üç namlu modeli bulunan KCR-556 serisinin uzun versiyonunda 368 mm, kısa versiyonunda ise 279 mm uzunluğunda namlu bulunuyor. Tüfeğin yakın mesafeli çatışmalar için geliştirilen versiyonunda ise 190.5 mm kısa namlu kullanılıyor. Seyyar dipçikli uzunluğu 810 mm olan tüfek, 3.2 kg ağırlığında. Dakikada 750 ile 950 arasında mermi atabilen KCR-556’nın etkili menzili ise 400 metre.

Meskun mahal için makineli tabanca
Güvenlik güçlerinin kullandığı bir başka yerli silah ise Sarsılmaz Silah tarafından üretilen SAR 109T makineli tabanca oldu. JÖAK timleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile farklı güvenlik birimlerine teslim edilen SAR 109T makineli tabancaların özellikle meskun mahal operasyonları için geliştirildiği belirtiliyor. Yakın muharebede kullanılabilen, taktik ihtiyaçları karşılamaya yönelik geliştirilen tabanca, yüksek hızda çalışma kapasitesiyle dikkat çekiyor. Modüler gövde yapısı sayesinde görüş sistemleri dahil her türlü aksesuar takılabiliyor. Sarsılmaz yetkililerinin VATAN’a verdiği bilgiye göre 2.26 kg ağırlığındaki SAR 109T Makineli tabanca başta ABD olmak üzere yurt dışında da ilgiyle karşılanıyor.

29 Nisan 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 29 Nisan 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/guvenlik-guclerinin-sarsilmaz-kaleleri–1162014-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.