“Gerçek bahar hafta başında geliyor”

Baharın ortasında yağan ‘Nisan karı’ yaşamı felç etti. Afyon-Antalya yolu kapanırken bir çok araç yolda kaldı. Uzmanlar bazı bölgelerde yaklaşık 45 yıldır bu mevsimde görülmeyen kar yağışı için, “Kuvvetli poyraz karı Orta Avrupa’dan Türkiye’ye getirdi. Önümüzdeki hafta gerçek baharı yaşayacağız” diyor.

10 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
10 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye’nin kuzeyi ve batısına baharın ortasında yağan kar hayatı felç etti. Sıcaklıklar 0 ve altındaki derecelere kadar düştü. Bolu Dağı’nda karın yüksekliği 30 cm.’yi geçti. Karadeniz illeri, Ankara, Bolu, Eskişehir dışında Ege Bölgesi’nde Denizli, Kütahya, Afyonkarahisar ile Isparta’da görülen kar daha bir kaç gün önce baharı yaşayan vatandaşları şaşırttı. Türkiye önümüzdeki haftadan itibaren bahar havasını yaşamaya başlayacak. Sıcaklığın 4 dereceye kadar düştüğü İstanbul, hafta sonundan itibaren 14-15 dereceyi görecek.

Afyon-Antalya yolu kapandı
Yoğun kar yağışı sürücüleri de hazırlıksız yakaladı. Bir çok sürücü kış lastiği uygulamasının 1 Nisan’da sona ermesi nedeniyle araçlarında kar lastiği bulunmadığı için yolda kaldı. Afyonkarahisar-Antalya karayolu kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapatıldı. Sandıklı’daki Kaplıcalar kavşağında önlem alan polis ekipleri, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle sürücülerin Antalya istikametine geçişine izin vermedi. Kar nedeniyle kapanan Antalya yolunda 7-8 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Tır ve kamyon sürücüleri ilçedeki akaryakıt istasyonlarına, otomobil ve otobüs sürücüleri ise ilçe merkezindeki tesislere yönlendirildi. Bir çok veli Afyon Milli Eğitim Müdürlüğü’nü arayarak okulların tatil olup olmadığını sordu. Karayolları ekipleri, yollarda tuzlama ve küreme çalışması yapıyor.

AKUT yardıma koştu
Yolun açılmasını beklerken araçlarındaki yakıtı biten içinde 4 kişilik bir ailenin yardımına AKUT koştu. Afyonkarahisar kent merkezinin büyük bir bölümüne elektrik verilemedi. Kesintinin kar yağışından kaynaklandığı belirtilirken, ekipler arızayı gidermeye çalıştı. Karın yağdığı kentler beyaza bürünürken kar yağışı kayak merkezlerinde ise yüzleri güldürdü. Kartepe uzun bir aradan sonra 40 cm. kar yağdı. Uludağ’da ise yaklaşık 10 yıldır görülmeyen ‘Nisan karı’ sayesinde kayak pistlerinde kar kalınlığı 1.5 metreye ulaştı.

“Nisan karını kuvvetli poyraz getirdi”
İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, vatandaşları şaşırtan kar yağışını şöyle yorumladı: “Bu mevsimde Kuzey Yarımküre’de yarı karasal iklime sahip bölgelerde Nisan karları yağması normaldir. Karın yağdığı bölgeler yarı karasal iklime sahip. Yarın (Bugün) akşamdan itibaren hava açıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren sıcaklık bahar değerlerine geliyor. Gerçek baharı yaşamaya başlayacağız. Orta Avrupa’dan gelen soğuk hava dalgası kuvvetli poyraz nedeniyle karı getirdi. Eğer rüzgar bu kadar güçlü olmasaydı kar yağışı bu kadar aşağıya inmeden Karadeniz’in üzerinden geçip giderdi.”

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.