“Gazze’ye ambargo kalkmadan anlaşmayı kabul etmiyoruz”

Mavi Marmara’da hayatlarını kaybedenlerin yakınları Türkiye ve İsrail arasındaki anlaşmaya sert tepki gösterdi. Aileler, “Gazze’ye uygulanan ambargo kalkmadan davadan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

28 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 10. sayfa
28 Haziran 2016 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye ile İsrail arasında yapılan anlaşmaya krizin başlangıcı olan Mavi Marmara’da yakınlarını kaybedenler sert tepki gösterdi. Mavi Marmara kayıplarının yakınları Gazze’ye uygulanan ambargo kalmadığı sürece anlaşmayı kabul etmediklerini, İsrail Genelkurmay Başkanı olan Rau Aluf Gabiel Ashknazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Marom, İstihbarat Başkanı Amos Yadlin, Hava Kuvvetleri Komutanı Avishay Levi’nin yargılandığı davadan vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

“Davadan vazgeçmeyeceğiz”
VATAN’ın konuştuğu hayatını kaybeden Ali Haydar Bengi’nin kardeşi Abdülaziz Bengi, “Ambargo kalkmadığı sürece anlaşmayı kabul etmiyoruz. Mahkemedeki davamızdan da vazgeçmeyeceğiz. İsrail’in yaptığı bir katliamdı. Görgü tanıklarına göre vücudundan 9 kurşun çıkarılan abim infaz edildi. Bunu nasıl kabul edelim” dedi.

“Abluka tamamen kalkmalı”
Mavi Marmara’da ölen Fahri Yaldız’ın VATAN’a konuşan kardeşi Habip Yaldız da benzer düşüncede olduklarını söylüyor: “Amacımız Gazze’deki ablukanın delinmesi değil tamamen kalkmasıydı. Tavrımız değişiklik yok. Bekleyip göreceğiz. İsrail’le sıfır ilişki bizim için en iyisidir. Bizim burada güvenmediğimiz hükümet değil İsrail’dir. Tazminat bizim için hiç bir zaman öncelik olmadı. Ayrıca tazminat miktarı insani değil. Sadakalarını kabul etmiyoruz.”

“Ne tazminat ne de özür kabul değil”
Hayatını kaybedenlerden Cengiz Songür’ün kızı Meryem Songür ise kişisel hesabından yayınladığı açıklamada tepkisini gösterdi: “Katil İsrail bugüne kadar hangi sözünde durdu? Hangi şartlarını yerine getirdi? (…) Beyler siz kime sordunuz? Siz ne yapıyorsunuz! Söz sahibi kan sahipleridir. Ben ne tazminat kabul ediyorum, ne özür, ne anlaşma. Tıpkı diğer şehit aileleri ve çocukları gibi. Şehitlerimizin kanı satılık değil! Tıpkı Filistin halkının onurunun satılık olmadığı gibi.”

“Gemide vurulsaydım da bunları görmeseydim”
Hayatını kaybedenlerden Çetin Topçuoğlu’nun eşi Çiğdem Topçuoğlu ise tepkisini hükümete yazdığı mektupla gösterdi: “Herkesin bir hesabı varsa Allah’ın da bir hesabı vardır ve bu hesap bütün oyunların üstündedir. (…) O gemide vurulsaydım da bu olanları görmeseydim. Anlaşmaya imza atacak eller hiç Siyonistlere taş atmadınız değil mi? Sizleri Allah’a havale ediyorum.”

NOT: Haberin 28 Haziran 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-ambargo-kalkmadan-kabul-etmeyecegiz–961170-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.