Evliliğin en mutlu dönemi ilk 5 yıl!

Üsküdar Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre evlilikte en çok mutlu olunan zaman dilimi ilk beş yıl çıktı. Beş yıldan sonra evlilik doyumunun düştüğü belirtildi.

13 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 2. sayfa
13 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tayfun Doğan tarafından ‘evlilik doyumu ve mutluluk’ arasındaki ilişkilerin araştırılması amacıyla yapılan araştırmada ilginç sonuçlar çıktı. 342’si kadın (yüzde 70.2) ve 145’i erkek (yüzde 29.8) olmak üzere 487 evli kişinin katıldığı araştırmanın verileri Oxford Mutluluk Ölçeği ve Evlilik Doyumu Ölçeği ile gerçekleştirildi.

Aşk eğitim dinlemiyor
18-70 yaş arasındaki kişilerin katıldığı, yaş ortalamasının 39 olduğu araştırmaya göre mutluluk düzeyi yüksek olanların evlilik doyumu da artıyor. Evli erkeklerin ‘evlilik doyum’ düzeyi yani memnuniyeti kadınlardan daha yüksek çıktı. Araştırmada eğitim düzeyinin evlilik doyumunu etkilemediğini de tespit etti. Yani ilkokul mezunu olmak ya da lisansüstü eğitim yapmak evlilik doyumunda belirleyici değil.

Görüşerek evlenen daha mutlu
Araştırmaya göre evliliğin ilk beş yılında bireylerin evlilik doyumunun daha yüksek olduğu tespit edildi. Beş yıldan sonra evlilik süresi uzadıkça evlilikten alınan doyum düşüyor. Tanışarak-görüşerek evlenenlerin evlilik doyumları, görücü usulü evlenenlere göre daha yüksek bulundu. Evli kişilerin hiç evlenmemiş ya da boşanmışlardan daha mutlu olduğunu belirten Doç. Dr. Tayfun Doğan, “Evli bireylerin sağlık durumları ve yaşam süreleri bekâr ve boşanmış bireylere göre daha iyi olduğu sonucuna ulaşıldı” dedi. Doç. Dr. Doğan, eğitim düzeyi, evlilik yaşı, çocuk sayısı ve eşler arası yaş farkı ile evlilik doyumu arasında anlamlı ilişki bulunmadığını da belirtti.

NOT: Haberin 13 Şubat 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/evliligin-en-mutlu-donemi-ilk-5-yil–914440-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.