Kurbağalıdere’ye deniz suyu verilmeye başlandı

Yaydığı koku ve kötü görüntüyle Kadıköylüleri endişelendiren Kurbağalıdere’deki atık suyun ayrıştırılması çalışmalarında ikinci aşama başladı. DLH’dan gelen 30 metrelik tarama gemisi Kazar 6, dere dibinden balçık çıkarıyor. Öte yandan Kalamış’tan alınan deniz suyu pompalarla dereye veriliyor.

7 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa
7 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa

Daha fazlasını oku

Kurbağalıdere’yi dip taraması kurtaracak

Kadıköylülere dayanılmaz kötü koku ve tedirginlik yaratan görüntüler veren Kurbağalıdere’de tarama gemisiyle çalışma başladı. Tarama gemisi ‘Yengeç’, dipten kirliliğe yol açan balçıkları çıkarırken, derenin denizle birleştiği yerde derinleştirme yapılıyor. Uzmanlar yıl sonuna kadar deredeki atık suyun ayrıştırılarak kötü koku ve görüntü kirliliğinin biteceğini söylüyor.

31 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa
31 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa

Daha fazlasını oku

Kurbağalıdere isyanı

İBB ile yapılan sözleşmeye göre 400 günde ıslah edilmesi gerekirken, 3 yıldır ıslah edilemeyen Kurbağalıdere’nin fokur fokur kaynayan görüntüleri tedirginlik yarattı. Uzmanlar, suyun yüzeyine çıkan kabarcıklar ve kötü kokunun oksijensiz kalan derenin tabanında bulunan metan ve hidrojen sülfür gibi gazların yüzeye çıkmasıyla oluştuğunu söylüyor. Kadıköylüler bugün bir yürüyüşle ıslahın gecikmesini protesto edecek.

30 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
30 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

Daha fazlasını oku

Kadıköy en az 1 yıl daha kokacak!

Kurbağalıdere ıslah çalışmalarından kaynaklanan pis koku Kadıköylüleri bunalttı. Kadıköy Belediyesi kötü kokunun İBB’nin ıslah çalışmalarında geçici olarak kolektörlerle pis su akıttığı için olduğunu söyledi. Yetkililer ıslah çalışmalarının en erken 2015 yazında tamamlanmasını bekliyor.

 

17 Ağustos 2014 - Vatan Gazetesi
17 Ağustos 2014 – Vatan Gazetesi

 

Daha fazlasını oku