Lise tercihi tutmazsa komisyon çözüm bulacak

TEOG yerine gelen yeni sistemde öğrenci gideceği okul türünü MEB’in sistemi üzerinden tercih edecek. Okul türü tercihinden sonra gitmek istediği en fazla 5 okulu ismiyle seçecek. Öğrenci eğer bu okullara yerleşemezse il ve ilçe komisyonları öğrenciyi tercihine göre olabilecek en uygun liseye yerleştirecek.

7 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 14. sayfa

Daha fazlasını oku

LYS’nin en başarılısı fen liseleri

Yaklaşık 1 milyon adayın girdiği 2015 LYS sonuçlarına göre en başarılı okul türü fen liseleri oldu. Fen liselerini, polis koleji, askeri liseler ve öğretmen liseleri takip etti. Üç dalda da ilk beşe giremeyen Anadolu liseleri hayal kırıklığı yarattı. Listenin sonlarında meslek liseleri yer alırken, meslek liselerinin biraz üstüne çıkabilen imam hatip liseleri de alt sıralarda kaldı.

2 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
2 Temmuz 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

Daha fazlasını oku

Özel lise sayısı resmi liseleri geçiyor

Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesiyle birlikte Cumhuriyet tarihinde ilk kez özel lise sayısı resmi liseleri geçecek. MEB tarafından dosyası kabul edilen 1913 dershanenin lise olmasına izin verilirse, 2015’te 2 bin 736 olan resmi liseye karşı 2 bin 920 özel lise eğitim verecek. Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Adnan Gümüş, “Dershane dönüşümü dünyanın en büyük okul özelleştirmesi” diyor.

8 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
8 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

Daha fazlasını oku