Esad’ın Hatay provokasyonu

Esad’ın emriyle önceki gün Al Sukhna kentine giden Suriye Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ali Abdullah Eyüp, bölgedeki askerleriyle durum değerlendirmesi yaptı. Ancak önlerinde duran askeri haritada Hatay Suriye sınırları içinde yer aldı. Haritada bölge ‘Hatay Eyaleti’ olarak gösterildi. Üstelik görüntülerde Korgeneral Eyüp, elindeki kalemle Türkiye’nin operasyonlarını sürdürdüğü Fırat Kalkanı bölgesini işaret ediyordu. Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, haritayı VATAN’a değerlendirdi: “Haritada YPG, DEAŞ VE ÖSO’nun hakim olduğu yerler belirtilmiş. Mor yerler sıcak bölgeleri gösteriyor. Manidar nokta İran G.Kurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri’nın Ankara’ya geldiği gün haritanın görüntülerinin paylaşılması.”

16 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Çatışmaların gölgesindeki Suriye’de sular durulmuyor. Suriye rejiminin başındaki Beşar Esad’ın Türkiye’ye yönelik provokatif tavrı da sürüyor. Dün Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın yayınladığı görüntüler bu tartışmaları tekrar alevlendirdi.

Esad’ın emriyle
Palmira’nın yaklaşık 70 km kuzeydoğusunda bulunan Al Sukhna şehri Pazar günü Suriye Ordusu ve yerel milisler tarafından DEAŞ’tan geri alındı. Pazartesi günü sabah saatlerinde Beşar Esad’ın emriyle Al Sukhna kentine giden Suriye Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ali Abdullah Eyüp bölgede DEAŞ’a karşı çarpışan birlikleri ve askeri unsurları ziyaret etti. Bölgedeki komutan ve askerlere terörle mücadelede görevlerini yerine getirdikleri için kutlayan Korgeneral Eyüp, tüm Suriye topraklarının istikrar ve güvenliği sağlamak için kararlılıklarını vurguladı.

Fırat Kalkanı’nı konuştular
Denetlemelerin arasında komutanlarla bölgedeki durumu değerlendiren Korgeneral Eyüp’ün burada çekilen görüntüleri Türkiye’yi oldukça rahatsız edecek görünüyor. Çünkü Korgeneral Eyüp’ün stratejik noktalar üzerine konuştukları askeri haritada Hatay Suriye sınırları içinde yer alıyor. Haritada bölge ‘Hatay Eyaleti’ olarak gösteriliyor. Suriye resmi haber ajansı SANA tarafından yayınlanan görüntülerin devamında Korgeneral Eyüp elindeki kalem ile bir süre Fırat Kalkanı bölgesiyle ilgili kurmaylarıyla tartışıyor.

Özerk eyalet gibi…
Askeri planlamaların yapıldığı haritanın üzerinde yer alan Hatay’ın özerk bir bölge olduğu da belli oluyor. Haritanın üzerinde ise bölgedeki önemli bir merkez olarak İskenderun gösteriliyor. Haritada bölge Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki adı olan ‘İskenderun Sancağı’ tanımlamasının ardından Fransızların işgali sonrasında kurulan Fransız Mandası’nda kullanılan ‘Liwa İskenderun’ ifadesiyle yer alıyor.

“Zamanlama manidar”
Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, haritayı VATAN’a şöyle yorumladı: “Haritanın üzerinde ‘Suriye Arap Ordusu Çatışma Alanları’ yazıyor. Haritaya bakıldığında YPG, DEAŞ VE ÖSO’nun hakim olduğu yerler belirtilmiş durumda. Harita üstündeki mor olan yerler ise sıcak bölgeleri yani çatışma alanlarını gösteriyor. Askeri anlamda çok değerli ve stratejik bir harita değil. Ancak burada dikkat çeken ve manidar olan nokta İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri’nın Ankara’ya geldiği gün bu haritanın görüntülerinin paylaşılmasıdır.”

“Rejimin bitmeyen Hatay hayali”
Suriye’de önceki yıllarda da Hatay’ı kendi sınırları içinde gösteren haritalar yayınlanıyordu. Devlet kanallarındaki meteoroloji haritalarında bile Hatay Suriye’ye ait olarak gösteriliyordu. Hatay 23 Haziran 1939’da yapılan referandumla Türkiye’ye katıldı. 1938’de kurulan Hatay Devleti Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’in oğlu ve TBMM eski başkanvekili Murat Sökmenoğlu vefatından bir süre önce yaptığı açıklamada, “Suriye’deki rejimin yıllardır bitmeyen bir Hatay hayali vardır. Her 23 Temmuz günü biz Hatay’ın Anavatana katılışını kutlarız, onlar Hatay’ı Suriye topraklarına katacakları hayallerini canlandırırlar. Bugün Suriye’deki devlet kurumlarında asılı haritalarda bile, Hatay hala Suriye toprakları içinde gösterilir. Bu hayalleri 1939’dan beri devam ediyor” demişti.

16 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 12. sayfa

NOT: Haberin 16 Ağustos 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/esad-in-hatay-provokasyonu-1093804-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.