Erbil’e 50 kilometre!

Tartışmalı bölgelere operasyon düzenleyen Irak Ordusu, Kerkük ile Erbil arasında peşmerge kontrolündeki Türkmen nüfusun yoğun olduğu Altun Köprü’ye girdi. Irak Ordusu’na bağlı Haşdi Şabi güçleri ile Peşmerge arasında çatışma çıktı. Irak Ordusu’nun ilçede kontrolü sağlamasının ardından peşmerge çekildi.

21 Ekim 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Tartışmalı bölgelere operasyon düzenleyen Irak Ordusu, Kerkük ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil arasında bulunan Türkmen nüfusun yoğun yaşadığı Altunköprü (Pirde) ilçesinde kontrolü sağladı. Dün geceden itibaren askeri hareketliliğin yaşandığı bölgede Irak Ordusu’na bağlı birlikler sabah saatlerinden itibaren peşmergenin kontrolü altında bulunan Kerkük’ün kuzeybatısındaki Altunköprü’ye doğru harekete geçti. Operasyon sırasında Kerkük-Erbil yolu trafiğe kapatıldı.

Irak Ordusu ve peşmerge çatıştı
Erbil’e 50 km uzaklıkta bulunan ilçedeki peşmergelerin ilk etapta Irak Ordusu ve Haşdi Şabi güçlerine karşı mukavemet göstererek çatıştığı bildirildi. Sabah 08.00 sıralarında başlayan ve ağır silahların kullanıldığı çatışmalarda peşmerge saflarından atılan güdümlü anti-tank füzesi Milan ile Haşdi Şabi’ye ait iki zırhlı araç ve bir Irak tankı imha edildi. Buna karşılık veren Irak Ordusu’nun top atışında peşmergelerin yaralandığı belirtiliyor. Altunköprü’ye giren Irak Ordu birliklerine helikopterlerin havadan destek verdiği de görüldü. Ancak akşam saatlerine kadar çatışmalarda ölü ya da yaralı bilgisine dair bir açıklama yapılmadı. Çatışmanın devamında ise IKBY tarafından askeri sevkiyat yapıldı. Peşmerge Güçleri Genel Komutanlığı, “10’dan fazla Hummer ve bir Abrams tankının imha edildiğini duyurdu.

Peşmerge Erbil’e doğru çekildi
Irak Ordusu’nun peşmergeye top, havan ve ağır silahlarla karşılık vermesi üzerine ilçede bulunan Mesud Barzani’ye bağlı peşmergeler Erbil’e doğru çekildi. Irak güçleri belediye binası ve ilçenin girişine Irak bayrağı astı. Edinilen bilgiye göre Barzani’nin partisi KDP’ye bağlı peşmergelerin, Erbil’e 20 km uzaklıktaki Kuştepe kasabasının 5 km. dışında bulunan ‘Erbil Feed’ adlı hayvan yemi üretimi yapan fabrikanın bulunduğu bölgeye çekildiği bildiriliyor. Peşmergelerin çekilmesinin ardından Irak Savunma Bakanlığına bağlı Savaş Medya Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Terörle mücadele, federal polis ve Haşdi Şabi güçleri, Altunköprü’de güvenliği sağladı” denildi. Peşmerge Bakanlığı Kerkük Güney Cephesi Sorumlusu Wasta Resul şimdiye kadar 26 peşmergenin öldüğünü 67’sinin ise yaralandığını açıkladı.

Kerkük’ün çevresinde kontrol sağlandı
Bilindiği üzere önceki gün Irak Türkmen Cephesi (ITC) lideri Erşat Salihi’nin iddiasına göre Kürt gruplar ITC’nin ilçedeki binasına otomatik silahlarla saldırmıştı. Saldırgan grup açtığı ateşin ardından binayı ateşe vererek büyük hasar oluşmasına yol açmıştı. Yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı ve Zap nehrinin geçtiği Altunköprü’nün alınmasıyla Kerkük çevresindeki tüm bölgeler Irak ordusunun denetimine geçti. Yerel kaynaklar ilçe merkezindeki sivillerin büyük bölümünün çatışma endişesiyle dün evlerini terk ettiğini ifade ediyor. Peşmerge güçleri Irak Ordusu’nun Erbil’e ilerleyişini durdurmak için Zap nehri köprüsünü havaya uçurduğu iddia edildi.

Hedef Türkiye sınırı mı?
Öte yandan bölgedeki uzmanlar Irak Ordusu’nun Türkiye sınırına kadar ilerleyeceğini söylüyor. İddiaya göre Türkiye sınırını kontrol etmek isteyen Irak Ordusu Türkiye’nin açmayı düşündüğü yeni sınır kapısı Ovaköy’ün karşısında bulunan Dayrabun kırsalına kadar ilerleyecek. Böylelikle Irak hükümeti Duhok’un batısını kontrol altına alarak Türkiye ile yeni sınır kapısını (Ovaköy) açacak.

57 bin Kürt göç etti
IKBY İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Ortak Kriz Koordinasyon Merkezi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kerkük’te milisler tarafından çıkarılan çatışma, yağma ve suç teşkil eden olaylardan ötürü 16 bin aileye tekabül eden 57 bin sivilin Erbil ve Süleymaniye’ye göç ettiğini belirtti. Açıklamada bazı ailelerin henüz tamamlanmamış inşaat ve devlet binalarına yerleştirildiği, ivedi bir şekilde insani yardıma ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

NOT: Haberin 21 Ekim 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/erbil-e-50-kilometre–1112178-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.