En iyi yüzde 10 Türk üniversitesi

OS Universty Ranking’in gelişen ve Orta Avrupa ülkelerinde yaptığı araştırmaya göre en iyi 100 üniversiteden 10’u Türk üniversiteleri oldu. ODTÜ 9, Boğaziçi Üniversitesi 11 ve Bilkent Üniversitesi 12’inci olarak listeye girdi.

19 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 4. sayfa
19 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

Dünyanın önde gelen üniversite sıralama uzmanı ve kılavuzu olan QS University Rankings’in hazırladığı ‘Gelişen Avrupa ve Orta Asya 2014/15’ sıralamasına göre ODTÜ, 100 üniversite arasında 9. olarak yer aldı. QS University Rankings tarafından 368 üniversite arasında yapılan ilk 100 değerlendirmesinde Boğaziçi Üniversitesi ise listeye 11. sıradan girdi. Gelişen Avrupa ve Orta Asya ülkeleri arasında yapılan araştırmada birinci Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi, ikinci Çek Cumhuriyeti’nden Charles Üniversitesi, üçüncü Rusya’dan Novosibirsk Devlet Üniversitesi oldu.

 

30 ülkenin üniversiteleri değerlendirildi
Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Gürcistan, Macaristan, Kazakistan, Kosova, Kırgızistan, Letonya, Litvanya, Makedonya, Moldova, Karadağ, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Özbekistan olmak üzere 30 ülkenin dahil edildiği araştırmada ilk 100 arasına Türkiye’den 10 üniversite girdi.

 

İlk yirmide 7 Türk üniversitesi
10 Türk yedi tanesi Top 20 içerisinde ve iki tanesi ise Top 50 içerisinde yer alıyor. Buna göre ODTÜ 9., Boğaziçi Üniversitesi 11., Bilkent Üniversitesi 12., İstanbul Üniversitesi 13., Koç Üniversitesi 16., Sabancı Üniversitesi 17., İTÜ 20., Hacettepe Üniversitesi 29., Ankara Üniversitesi 48., Gazi Üniversitesi 77. olarak ilk 100 üniversite arasında yer aldı. QS tarafından yapılan açıklamaya göre Üniversiteleri değerlendirmek için kullanılan kriterler bölgedeki üniversite yaşantısını ve aktiviteleri yansıtacak şekilde seçildi. Üniversiteler akademik ve iş dünyasındaki itibarları, öğrencilerin değerlendirmeleri, akademisyen sayıları, bilimsel alıntılanma, kaynak gibi ve web etkisi gibi kriterlerle değerlendirildi.

 

NOT. Haberin 19 Aralık 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/en-iyi-100-de-10-turk-universitesi-708560-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.