El Bab polisine zırhlı araç desteği

Türkiye’nin Özgür Suriye Polisi’ne desteği sürüyor. Son olarak El Bab polisine 14 zırhlı araç verildi. Araçların ikisinin toplumsal olaylara karşı modifiye edildiği öğrenildi.

9 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye’nin Özgür Suriye Polisi’ne eğitim ve yardım faaliyetleri sürüyor. Türkiye’nin desteğiyle kurulan ve iç güvenlik birimi polis teşkilatı Azez, Cerablus ve El Bab’tan oluşan Fırat Kalkanı bölgesinde güvenliği sağlıyor. Türkiye geçtiğimiz günlerde Azez-Cerablus arasında güvenliği sağlayan Özgür Suriye Polisi’ne 25 motosiklet verdi. Eğitim alan Suriyeli polislerden ise motorize ekip kuruldu.

14 zırhlı araç
Özgür Suriye Polisi dün Türkiye’den verilen yeni zırhlı araçların fotoğraflarını yayınladı. Suriye’den haber ve analizler yayınlayan South Front, Türkiye’nin El Bab’taki polis birimine toplam 14 tane zırhlı M117 Zırhlı Güvenlik Aracı verdiğini bildirdi. South Front iki zırhlı aracın ise yasadışı gösteri ve ayaklanma gibi toplumsal olaylara karşı kullanılmak üzere modifiye edildiğini de belirtti.

Kulesinde makineli tüfek var
Türkiye’nin Özgür Suriye Polisi’ne verdiği ABD üretimi Cadillac Gage V-150 Commando araçlar 1992’de Türk Polisi tarafından kullanılmaya başladı. Bir süredir hizmettten alınmaya başlayan bu zırhlı araçların elden geçirilerek Suriye’ye gönderildiği öğrenildi. Polis tarafından üzerindeki su topuyla gösterilerde TOMA gibi kullandı. Zırhlı araçların kulelerinde 12.7 mm M2 Browning makineli tüfek ile ve 40 mm MK-19 tam otomatik bomba atar kullanılabiliyor. Türkiye’nin Suriye’ye gönderdiği araçların kulelerinde su topları ve 12.7 mm M2 Browning makineli tüfek bulunuyor.

9 Ağustos 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

NOT: Haberin 9 Ağustos 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/el-bab-polisine-zirhli-destegi-1091815-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.