“Davalar dahil hiçbir talepten vazgeçmeyeceğiz”

Mavi Marmara’da hayatını kaybedenlerin aileleri, İsrail’le yürütülen görüşmelerin rızaları dışında gerçekleştiğini ve UCM’deki davalar dahil hiçbir taleplerinden vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

12 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa
12 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İHH öncülüğünde 31 Mayıs 2010’da yola çıkan Gazze Özgürlük Filosu’nda yer alan Mavi Marmara’da İsrail askerleri tarafından öldürülen 10 kişinin yakınları İsrail ve Türkiye arasında yürütülen görüşmeler konusunda açıklamalar yaptı. Aileler İsrailli asker ya da sivil sorumluların cezalandırılmasını talep eden Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde açılan davalar dâhil hiçbir taleplerinden vazgeçmeyeceklerini duyurdu.

“Gazze ablukası kalkmalı”
Hayatını kaybedenlerin ailelerin yaptığı açıklamada şöyle denildi: “Son günlerde kamuoyuna servis edilen ve anlaşma şartları olarak sunulan maddelere ilişkin tarafımıza hiç danışılmamıştır. İsrail ile yürütülen görüşmelerin tamamen rızamız dışında yürüdüğünü öncelikle belirtmek isteriz. Şehit olan yakınlarımızın yola çıkış amaçları görmezden gelinerek ‘tazminatı’ önceleyen görüşmeleri üzüntüyle karşılıyoruz. İsrailli suçlular hakkında devam eden davalarımızdan tazminat karşılığında vazgeçeceğimiz iddiası bizler için bir hakarettir. Bizim için öncelikli olan tazminat değil Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılmasıdır.”

“Tüm yolculara tazminat ödenmeli”
Aileler ve Mavi Marmara’nın yolcularının talepleri şöyle sıralandı:
Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargo kaldırılmalıdır.
Suçlular cezalandırılmadan davalarımızın hiçbirinden vazgeçmemiz gibi bir durum söz konusu değildir.
İsrail’in ödemesi gereken tazminat bir ‘lütuf tazminatı’ değil ‘haksız fiil tazminatı’ olmalı ve tüm gemi katılımcılarına ödenmelidir.
Kutsal mâbedimiz olan Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail güçlerinin yaptığı saldırıların sonlandırılması da anlaşmanın bir maddesi olmalıdır.
İHH’nın ve Mavi Marmara katılımcılarının tamamının İsrail tarafından terörist olarak nitelendirilmesine son verilmelidir.

NOT: Haberin 12 Ocak 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-tek-bir-talepten-vazgecmeyecegiz–903951-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.