“Daha fazla Suriyeli gelmesin”

Kadir Has Üniversitesi’nin yatığı araştırmaya göre Türk halkının büyük bölümü Suriyeli yeni göçmen alınmasını istemiyor. Araştırmaya göre AB üyeliğine destek arttı. Türk halkına göre en iyi dost Azerbaycan, en ciddi tehdit ise ABD, Rusya ve Suriye oldu.

Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeli göçmenler
Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeli göçmenler

İLKER AKGÜNGÖR

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi’nin her yıl yaptığı ‘Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması’nın 2016 yılı sonuçları açıklandı. 26 ilde 1.000 kişiyle görüşerek yapılan araştırmaya göre halkın AB üyeliğine desteği artarken, daha fazla Suriyeli göçmen istemediği ortaya çıktı.

“Daha fazla Suriyeli gelmesin”
Ankette sorulan ‘Türkiye, mültecilere karşı nasıl bir politika izlemelidir?’ sorusuna, katılımcıların yüzde 45.2’si ‘Göçmen alımına son verilmeli’ derken, yüzde 28.5’i ‘Gelecek göçmenlere sayı sınırı konmalı’ cevabını verdi. Sayı ne olursa olsun göçmen alımına devam edilmesini isteyenlerin oranı ise yüzde 17.7’de kaldı. AB ile yapılan göçmen geri kabul anlaşmasına destek verenlerin oranı yüzde 21.7 olurken, olumsuz bakanların oranı ise yüzde 57 oldu.

Rus uçağı düşürmeye destek
Ankete katılanların yüzde 58.2’si Türkiye’nin Suriye’de bir Rus uçağını düşürmesini desteklerken, yüzde 41,8’i ise desteklemediğini belirtti. Destekleme nedeni olarak yüzde 57.6 ile ‘Büyük devlet olduğumuzu gösterdik’ ve yüzde 54.1 ile ‘Sınırlarımızı korumamız lazım’ cevabı öne çıktı. Rus uçağının düşürülmesini desteklemeyenler ise yüzde 57.7 ile ‘Orantısız tepki verildiğini’ belirtti.

AB’ye tam üyelik istiyoruz
Çalışmada 2015’de yüzde 42.4 olarak çıkan Türkiye’nin AB üyeliğini destekleme oranı, bu yıl yüzde 61.8’e yükseldi. Vatandaş bu desteğe rağmen Türkiye’nin AB’ye hiçbir zaman tam üye olamayacağını düşünüyor. ‘Türkiye AB’ye hiçbir zaman tam üye olamayacak’ diyenlerin oranı 2015’de yüzde 47.6 iken, bu yıl yüzde 66.7’ye çıktı.

En büyük sorun terörle mücadele
Araştırmada Türkiye’nin dış politikadaki en büyük sorun katılımcılara göre yüzde 31.1 ile ‘terörle mücadele’ oldu. Terörle mücadeleyi yüzde 22.9 ile Suriye sorunu, yüzde 15.9 ile İsrail’le ilişkiler ve yüzde 11.3 ile Rusya’yla ilişkiler izledi.

En iyi dost Azerbaycan
Katılımcılar Türkiye’nin öncelikli konumunu yüzde 37.5 ile ‘İslam ülkesi’ olarak tanımlarken, yüzde 31.8 ‘Avrupa ülkesi’, yüzde 25.7 ‘Orta Doğu ülkesi’ tanımlarını kullandı. Araştırmaya göre Türkiye’nin en yakın dostu yüzde 59,3 ile Azerbaycan oldu. ‘Türkiye’nin dostu yoktur’ diyenlerin oranı geçen yıla göre yüzde 38.9’dan yüzde 23.1’e geriledi. Türkiye’nin dış politikada Azerbaycan’la birlikte hareket etmesi gerektiğini düşünenlerin oranı da yüzde 18.7’den yüzde 48.5’e çıktı. Müslüman ülkelerle birlikte dış politika yürütülmesi gerektiğine inananların sayısı ise yarı yarıya (yüzde 9.8) azaldı. Halkın yüzde 44.1’i ABD’yi, yüzde 34.9’u Rusya’yı, yüzde 30.4 ise Suriye’yi en ciddi tehdit olarak gördüğünü söyledi.20

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.