‘Çılgın HES’ belediyenin de içine sinmedi!

Artvin’de ‘Çılgın HES’ olarak bilinen Kavak HES için yeniden sunulan imar planı Arhavi Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle reddedildi.

5 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
5 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Artvin’in Arhavi ilçesinde 2012’de yapımına başlanan şehir merkezinden 5 km. uzaktaki dere suyunu tünellerle şehir merkezindeki elektrik santrallerine taşıyacağı için ‘çılgın HES’ olarak adlandırılan MNG Holding’e ait Kavak HES projesinin imar planına bir iptal daha geldi. Dün Arhavi Belediye Meclisi’nde yapılan toplantı sonucunda MNG tarafından Kavak HES projesi ile ilgili ikinci kez yenilenerek sunulan imar planı, mahkemenin ÇED olumlu kararının iptal edilmiş olması nedeniyle oy birliği ile reddedildi.

Mahkemeden iptal
Arhavi Doğa Koruma Platformu (ADOKOP), belediye meclisinin mahkemenin imar planı iptali kararına uyarak hukuka uygun bir karar çıkardığını belirtti. Rize İdare Mahkemesi, Kavak HES projesinin ÇED olumlu kararını Eylül 2014’te iptal etti. İptal kararına rağmen Arhavi Belediye Meclisi projeye ait imar planlarını iptal etmemekte direndi. Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ve bazı üyeler, mahkeme kararına karşın, “Yerel mahkeme kararları bir üst mahkeme tarafından onaylanmadan sonuç doğurmaz. Bizi de bağlamaz” diyerek planı iptal etmedi.

İmar komisyonu: “Hukuka uygun olmaz”
Bunun üzerine vatandaşların Rize İdare Mahkemesi’nde açtığı davada, mahkeme ÇED olumlu belgesinin iptal edilmesi gerekçesiyle 11 Mayıs 2015 tarihinde imar planları için iptal kararı verdi. Belediye Meclisi, Temmuz 2015’te mahkeme kararına uyarak iptal kararı aldı. Ancak MNG holding bu süreçte tekrar ÇED olumlu kararı alarak Arhavi Belediyesi’ne yeni imar planı sundu. Ancak yeniden alınana ÇED olumlu belgesini mahkemeye taşındı. Rize İdare Mahkemesi ÇED olumlu belgesinin usulsüz olarak verildiği gerekçesiyle 10 Temmuz 2015’te tekrar iptal kararı verdi ve 10 Ağustos 2015’te inşaat tekrar durdu. Toplantı öncesi imar komisyonunun “ÇED olumlu belgesi iptal edildiğine göre imar planlarının onaylanması hukuka uygun olmaz’ görüşü verdi. MNG tarafından tekrar sunulan imar planı ise imar komisyonunun görüşü doğrultusunda reddedildi.

NOT: Haberin 5 Eylül 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/hes-belediyenin-bile-icine-sinmedi-861070-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.