Cengaver’den çıkıp Taksim Meydanı’na daldılar!

Taksim’e tüm çıkışlar kapatılınca in cin top oynadı!

1 Mayıs İşçi Bayramı’nu Taksim’de kutlamak isteyen sendikalar ve sivil toplum örgütleri yine Taksim’e giremedi. Beşiktaş ve Şişli’de toplanan grupların Taksim’e geçişine polis izin vermezken biber gazı ve tazyikli su ile müdahele edildi. 136 kişi gözaltına alınırken, meydana ‘korsan’ girmeyi başaran tek grup Komünist Partisi üyeleri oldu. Polis gün boyunca Taksim’e çıkan yollarda kuş uçurtmadı.

2 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 12. ve 13. sayfa
2 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 12. ve 13. sayfa

VATAN Ekibi: İlker AKGÜNGÖR, Mehmet Ali DEMİR, Arif TAŞKIN, Kenan BUTAKIN, Elif ALTIN

İstanbul Valiliği’nin Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün kutlanmasına izin vermemesi üzerine başta DİSK ve KESK olmak üzere çok sayıda sendika ve sivil toplum örgütü Taksim Meydanı’na gireceklerini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından İstanbul polisi, kutlama yapmak isteyenlerin Taksim’e çıkmasını engellemek için olağanüstü önlemler aldı. Taksim’e çıkan bütün yollar kapatılırken sadece basın mensuplarının bu noktalardan geçişine izin verildi. Polis meydana gitmek isteyenlere ise biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ederken, en büyük müdahale Beşiktaş’ta yaşandı.

Girilmez denilen meydana girdiler
Cumhuriyet Anıtı’na çelenk ve karanfil bırakma dışında girişlerin yasaklandığı Taksim Meydanı’na Türkiye Komünist Parti üyeleri ‘korsan’ giriş yaptı. Kazancı Yokuşu’nun yanında bulunan Cengaver Han’ın içerisinden bir anda çıkan bir grup koşarak Taksim Anıtı’na geldi. Polisin şaşkın bakışları altında ellerinde parti bayraklarıyla gelen göstericilere müdahale gecikmedi. Çevik kuvvet ekipleri etraflarını sardıkları grubu iteleyerek uzaklaştırdı. Ekiplerin müdahalesiyle grubun bir bölümü Kazancı Yokuşu’na doğru kaçarken bazıları da gözaltına alındı. Geceyi de Çengaver Han’da geçirdikleri tahmin edilen bir grup hanın üst katlarından da ‘Eşitlik ve Özgürlük için Komünist Parti’ yazılı pankart astılar.

“0-30” sevgisi
Göstericiler gözaltına alınırken Taksim’de yaşayan ve tüm gösterilerde yer alan bir sokak köpeği yerde yatan bir göstericinin yanına gitmek istedi. Kulağında belediyenin taktığı ‘0-30’ numara bulunan sokak köpeğine polisin tekme ile uzaklaştırdığı görüldü. Bu görüntü sosyal medyada en çok paylaşılan karelerden biri oldu.

Taksim özgürleşmeden Türkiye özgürleşemez
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri ise Taksim’e çıkmak için sabah saatlerinden itibaren Beşiktaş’ta toplanmaya başladı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve çok sayıda sendika yöneticisi Beşiktaş Çarşı’dan yürüyerek grubun yanına geldi. Beko, 1 Mayıs Tertip Komitesi olarak İstanbul Valiliği’ne bir dosya sunduklarını, kendilerine ‘inceleyeceğiz, tekrar görüşeceğiz’ yanıtını aldıklarını söyledi. Beko, “1 Mayıs’ı Taksim’de normal bir şekilde kutlamak istediğimizi ilettik. 2010, 2011 ve 2012 yıllarında Taksim’de kutladık ve bir olumsuzluk yaşanmadı. Taksim işçilere açılmadıkça, 1977 yılında katledilen arkadaşlarımızı 1 Mayıs’ta tüm işçeler, emek dostları olarak anamadıkça, 1 Mayıs kutlamalaını özgür bir şekilde yapmadıkça Türkiye’nin demokratik bir ülke olamayacağı iddiasındayız. Taksim özgürleşmeden Türkiye özgürleşemez” dedi.

Beşiktaş’ta müdahale
Daha sonra grup 1 Mayıs’u kutlamak için Barbaros Bulvarı girişinde kortej oluşturdu. Polis de grubun karşısına barikat kurdu. 1 Mayıs Tertip Komitesi ile yetkililer arasında bir süre yolların açılması yönünde görüşmeler yapıldı. İstanbul Valiliği’nin sembolik kutlama ve anma için gruptan 300 kişinin Taksim’e çıkışına izin vereceği bilgisi paylaşıldı. Ama katılımcılar bunu kabul etmedi. Bu sırada polis göstericilere müdahalede bulundu. TOMA’lardan tazyikli su sıkılırken biber gazı da atıldı. Göstericiler de polise pet şişe ve taş attı. Müdahele sırasında HDP Grup Başkanı Pervin Buldan ve HDP milletvekili Sabahat Tuncel, DİSK Genel Başkanı Beko ve KESK Genel Başkanı Özgen atılan biber gazlarından etkilendi. Polis dağılan grubu Beşiktaş’ın ara sokaklarında bir süre kovaladı. Kaçan bir grup ise CHP Beşiktaş İlçe Binası’na sığındı.

Serbes de yaralandı
Beşiktaş’ta müdahale sırasında aralarında yazar Emrah Serbes’in de bulunduğu onlarca kişi yaralandı. Serbes, yakın arkadaşı oyuncu Rıza Kocaoğlu’nun yardımıyla bir kafeye götürüldü.Twitter’dan Emrah Serbes’in durumunun iyi olduğunu duyuran Kocaoğlu, annesine de ” İyiyiz anne ! ” mesajı attı. Bir genç ise Beşiktaş’ta bir otoparkçı tarafından bıçaklandı. Yaralanan genç şikayetçi olmadı.

İstiklal’de esnaf top oynadı
İstiklal Caddesi’nde ise gün boyunca tüm sokaklar bariyerlerle kapatıldı. İstiklal Caddesini boş bulan esnaf top oynarken turistler ise zor anlar yaşadı. Ellerinde bavullarla otellerine gitmek isteyen turistler yolların kapalı olması nedeniyle yürümek zorunda kaldılar. Kurtuluş’tan Taksim’e yürümek isteyen gruba da polis müdahale etti. Gruba dağılması yönünde uyarı yapan polis daha sonra müdahale de bulundu. Bu arada cadde üzerinde bir binaya kaçan bazı eylemcilerin çatıdan attığı kiremitler araçlara isabet etti.

Ankara’nın Bağları, Taksim’in yolları
Önceki yıllardaki 1 Mayıs’larda polis tarafından en çok müdahale yapılan bölgelerden biri olan Şişli, DİSK binasının tadilatta olması nedeniyle en sakin günlerinden birini yaşadı. Nakliyat-İş Sendikası’na mensup yaklaşık 60 kişilik grup, Halaskargazi Caddesi’ne indi ancak karşılarında yüzlerce polisi görünce bir süre bekledi. Neredeyse göstericilerin iki katı gazeteci caddede bekliyordu. İstanbul’da adı konulmamış ‘sokağa çıkma yasağı’ yüzünden bomboş sokaklarda esnaf ve semt halkı futbol ve voleybol oynadı. Polisle görüşmeler sırasında bekleyen Nakliyet-İş üyesi işçiler ‘Ankara’nın Bağları’ türküsü eşliğinde bomboş Halaskargazi Caddesi’nin ortasında oynadı. Basın açıklaması yapmak konusunda polisle uzlaşan grup, basın açıklaması yaptıktan sonra olaysız bir şekilde caddeye ellerindeki karanfilleri bırakarak dağıldı.

Okmeydanı karıştı
Okmeydanı’nda ise hareketli saatler yaşandı. Polise havaifişek atan gruba polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahele etti. Yüzleri maskeli gruplar daha sonra yola barikat kurarak ateşe verdi. Polise havai fişek, taş ve molotof kokteyli atan gruban polis yerinen müdahele etti. Müdahale sırasında bir binanın çatısından TOMA aracına kalaslar ve şişeler atıldı. Ara sokaktan atılan bir molotof kokteyli de TOMA’ya isabet etti. Polisin müdahelesiyle grup dağılırken polis ekipleri de geri çekildi.

Çantalarından molotof kokteyli çıktı
Taksim’e gitmek isteyen bir gruba Kurtuluş Caddesi üzerinde polis müdahale etti. Polisin kovalaması sonucu 2’si kadın toplam 6 kişi gözaltına alındı. Bazı göstericilerin çantalarından molotof kokteyli çıktı. Çantaların molotof kokteyli çıkan göstericiler yere yatırılarak kelepçelendi. Polis araçlarına bindirilen göstericiler Vatan Caddesi’nde Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Fulya’dan Beşiktaş Meydanı’na gitmek isteyen gruba da polis müdahale etti. Grup çöp konteynerlerini devirerek barikat kurdu. Çevik kuvvet polisleri grubu tazyikli su ve biber gazıyla dağıtırken, polisten kaçan iki kişi kimliği belirsiz kişiler tarafından dövüldü. İki göstericiye bir anda saldıran 5-6 kişi polisin gözü önünde göstericilere bayrak sopalarıyla vurdu. Polis daha sonra iki eylemciyi gözaltına aldı.

Antikapitalist müslümanlardan gıyabi cenaze namazı
Öte yandan Antikapitalist Müslümanlar Grubu ise Fatih Camisi avlusunda bir araya gelere iş kazalarında ölen işçiler için gıyabi cenaze namazı kaldı. Daha sonra Fatih’te yürüyüşe geçen grup Saraçhane Parkı’na girmek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine açıklamasını park girişinde yapan grup olaysız dağıldı.

NOT: Haberin 2 Mayıs 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buralardan (http://www.gazetevatan.com/cengaver-den-cikip-meydana-daldilar–786444-gundem/http://www.gazetevatan.com/taksim-e-tum-cikislar-kapaninca-in-cin-top-oynadi–786443-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.