Cami imamı eşinin karaciğeriyle hayata tutundu

Karaciğer yetmezliği nedeniyle hayati risk taşıyan Trabzonlu imam Mustafa Demiral’a, eşi Serap Demiral karaciğerinden bir parça vererek hayata bağladı. Eşinin karaciğeri ile hayata tutunan cami imamı Mustafa Demiral ise dünyadaki en büyük sevabın organ bağışı olduğunu söyledi.

3 Nisan 2017 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde cami imamı olan Mustafa Demiral (50), iki yıl önce sık yaşadığı ateş ve sürekli halsizlik nedeniyle doktora gittiğinde sebebi belli olmayan karaciğer yetmezliği yaşadığını öğrendi. İlaç tedavisine başlandı ancak sonuç alınamadı. Doktorlar tek çarenin karaciğer nakli olduğunu söyledi. Aynı yastığa 20 yıldır baş koyduğu eşi Serap Demiral (38), karaciğerini vermek için gönüllü oldu. Trabzon’dan İstanbul’a gelen çifte yapılan tetkiklerde genç kadının cami imamı eşine karaciğerini verebileceği belirlendi. Bunun üzerine geçtiğimiz hafta Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ve ekibi tarafından Serap Demiral’ın karaciğerinden alınan bir parça başarılı bir şekilde Mustafa Demiral’a nakledildi.

“Tüm organlarımı bağışladım”
Eşine karaciğerinin bir parçasını vererek hayatını kurtaran Serap Demiral, organ bağışının ne kadar önemli olduğunu bir organa ihtiyaçlarını olduğunda anladıklarını belirterek “Hiçbir sağlık problemi olmayan eşimde aşırı halsizlik, tenindeki sararma nedeniyle yapılan tetkiklerde sebebi belli olmayan karaciğer yetmezliği teşhisi konularak tek çarenin nakil olduğu söylendi. Hemen gönüllü oldum. Eşim başta kabul etmedi, kadavradan çıkabileceğini söyledi. Ama sonra gördük ki yeterince bağış olmadığı için kadavra organ bulunamıyor. Bu nedenle benim vermemi kabul etti. Biz kendi başımıza gelince organ bağışının ne kadar önemli olduğunu anladık. Eşime bir organımla hayat vererek dünyanın en mutlu insanı oldum. Eşim değil başka birisi olsa da gene vermek isterdim. Bu nedenle tüm organlarımı bağışladım” diye konuştu.

“En büyük sevap”
Eşinin karaciğeri ile hayata ikinci kere tutunan cami imamı Mustafa Demiral ise dünya üzerindeki en büyük sevabın organ bağışı olduğunu belirterek “Sağlığımız yerindeyken bir organa ihtiyacımız olabileceğini hiç düşünmeyiz. Ama bir gün biz veya sevdiklerimiz bir organa ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle ihtiyacımız olmadan organlarımızı bağışlamamız gerekir. Bana karaciğerinin bir parçasını vererek hayata yeniden bağlayan eşim dünya üzerinde işleyebileceği en büyük sevabı işledi. Onun hakkını hiçbir zaman ödeyemem” dedi.

“Tek çaresi nakil”
Cami imamı Mustafa Demiral’a eşinin bağışladığı karaciğerinin bir parçasını naklederek hayata tutunmasını sağlayan Prof. Dr. Yalçın Polat ise karaciğer yetmezliğinin en kalıcı ve tek tedavisinin nakil olduğunu belirterek “Mustafa Demiral bize geldiğinde karaciğer yetmezliği son aşamasını gelmişti. Gönüllü olan eşinin dokuları da uygun çıkınca nakli başarılı bir şekilde yaptık. Bundan sonraki hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilecek” diye konuştu.

NOT: Haberin 3 Nisan 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/imam-esine-cigeriyle-hayat-verdi-1054283-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.